Azt kérik, Izrael vonja ki csapatait Gázából

Egy hétre szóló tűzszünetet jelentettek be a Hamász és szövetségesei

Azonnali, egy hétre szóló tűzszünetet jelentettek be vasárnap a Hamász palesztin iszlamista szervezet és gázai övezetbeli fegyveres szövetségesei, ezt az egy hetet adva Izraelnek, hogy kivonja csapatait a területről.

2009.01.18 15:28MTI - Fotó: Sky News

A döntést a palesztin csoportok damaszkuszi tanácskozásán hozták - közölték egybehangzóan a Hamász és az Iszlám Dzsihád szóvivői.

A palesztinok követelik továbbá: Izrael nyissa meg a Gázai övezet összes határátkelőjét, hogy biztosíthassák a terület lakosságának ellátását.

A Hamász Damaszkuszban székelő politikai bizottságának helyettes vezetője, Músza Abu Marzúk a szíriai televízióban azt hangoztatta, hogy "az izraeli ellenségnek nem sikerült kierőszakolnia feltételeit".

Hangsúlyozta, hogy a tűzszüneti döntés az összes palesztin frakció nevében született.

"Készek vagyunk elfogadni minden olyan - főleg egyiptomi, török, szíriai és katari - erőfeszítést, amely az ismert követeléseinket kielégítő konkrét egyezmény megkötésére irányul" - ismertette az erről szóló nyilatkozatot Marzúk, a megnyitandó átkelőhelyek közül külön kiemelve a déli, Egyiptommal határos Rafahot.

Daúd Sihab, az Iszlám Dzsihád egyik vezetője szintén megemlítette, hogy a kisebb palesztin csoportok is csatlakoztak az egyhetes fegyvernyugváshoz.

Marzúkhoz hasonlóan ő is hangoztatta, hogy "az ellenállás kész válaszolni minden egyiptomi, török, szíriai és (más) arab erőfeszítésre". Az izraeli hadsereg korábban azt közölte, hogy nem veszik fontolóra a csapatkivonást mindaddig, amíg a Hamász és a többi fegyveres szervezet be nem szünteti a tüzet.

Abu Marzúk bejelentésére Mark Regev izraeli kormányszóvivő úgy reagált, hogy tiszteletben tartják a tűzszünetet, amennyiben a zsidó államot nem éri támadás vagy provokáció a Hamász részéről.

A szóvivő mindamellett megismételte, hogy Izrael nem tárgyal a Hamásszal, amelyet terrorszervezetnek tart.

Az Egyesült Államok üdvözölte a tűzszünetet

Az amerikai külügyminiszter üdvözölte szombaton az Izrael részéről egyoldalúan kihirdetett gázai övezeti tűzszünetet.

"Elvárjuk, hogy a felek azonnal vessenek véget az erőszakos cselekményeknek. A cél továbbra is egy tartós, teljes mértékben tiszteletben tartott tűzszünet elérése, amely lehetővé teszi a térség stabilizálását" -
állt Condoleezza Rice közleményében, amelyet azután tettek közzé Washingtonban, hogy az izraeli biztonsági kabinet határozott a gázai offenzíva leállításáról.

Barack Obama megválasztott amerikai elnök később ugyancsak üdvözölte a tűzszünetet. Szóvivője, Brooke Anderson vasárnap közölte, hogy Obama segíteni akarja a béke megteremtését célul kitűző izraeliek és palesztinok munkáját.

Obama keddi beiktatása után fejti ki részletesen álláspontját a gázai övezeti helyzetről - mondta a szóvivő.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár megkönnyebbülésének adott hangot a tel-avivi bejelentés után, és sürgette a zsidó államot, hogy mielőbb vonja ki katonáit a Gázai övezetből.

A főtitkár hangsúlyozta, hogy a Hamász palesztin szervezetnek is részt kell venni az erőszak beszüntetésében az Izrael elleni rakétatámadások leállításával. Közölte, hogy az ENSZ elsőrendű kérdésként kezeli a gázai lakosság humanitárius megsegítését, és készen áll ennek érdekében azonnal lépéseket tenni.

A brit külügyminiszter is örömmel fogadta Izrael döntését a tűzszünetről, és felszólította a Hamászt, hogy szüntesse be a rakétatámadásokat.

David Miliband
közleményében arra hívta fel a feleket, hogy azonnal engedjék be a segélyszervezeteket a Gázai övezetbe és garantálják a segélymunkások biztonságát.

Angela Merkel német kancellár is örvendetesnek tartotta az egyoldalú tűzszünet kihirdetését, és hangsúlyozta, hogy hasonló lépést vár a Gázai övezetet uraló Hamásztól is.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.