A városi rádió, illetve a kulturális központ után
Fiatalok megszállták egy görög város polgármesteri hivatalát
Mintegy ötven fiatal megszállta szerdán a nyugat-görögországi Joánina város polgármesteri hivatalát. A városi rádió, illetve a kulturális központ épületét már kedd óta megszállva tartják - közölte a rendőrség.
2008.12.17 12:04MTIA polgármesteri hivatal elé rohamrendőröket vezényeltek. A hatóságok felszólították a fiatalokat, hogy hagyják el az épületet, de egyelőre nincs hír arról, hogy ennek eleget tettek-e már. Múlt pénteken is elfoglalták a hivatalt, de akkor néhány óra múltán távoztak. Ők is amiatt tiltakoztak - és valószínűleg tiltakoznak most is -, hogy rendőrök december 6-án lelőttek egy 15 éves tüntetőt.
A eset miatt országszerte zavargások vannak azóta. Körülbelül húsz fiatal - köztük gimnazisták - foglalták el kedden a joáninai rádiót, és azóta ők vezetik az adást. Rendszeresen felszólítják a lakosságot, hogy álljon ellen "a média torzításának". Joánina Epírosz régió székhelye. Kedden a regionális közigazgatási központ épületét is elfoglalta mintegy húsz fiatal a városban, illetve feldúlták egy napilap szerkesztőségét.
A város középiskolái és egyetemei a 12 napja tartó országos rendbontás kezdete óta a diákok kezén vannak. Fiatalok kitűztek szerdán két transzparenst az athéni Akropolisz sziklájára. A mintegy ötven fő először egy olyan zászlót tűzött ki, amelyre görögül, franciául, angolul, olaszul és németül is ráírták, hogy "ellenállás". Azután lelógattak a szikláról egy olyat, amelyre azt írták: "december 18-a, szolidaritási tüntetések egész Európában".
Az akropoliszi akciót egy athéni diákszövetség szervezte, amely nagy demonstrációt tervez csütörtökre a fővárosba a 15 éves Alekszisz Grigolopulosz halála miatt. Kedden a görög állami televízió stúdiójába hatoltak be erőszakos tüntetők, és rövid időre megszakították a műsort, amely éppen a miniszterelnök bocsánatkérő beszédét ismertette. Több mint egy percen át sikerült a saját üzenetüket adásba juttatni. A kamera előtt kifeszített transzparensen felszólították az embereket, hogy ne a tévét nézzék, hanem menjenek ki az utcára. Egy másik szöveg azt követelte, hogy a hatóságok engedjenek szabadon mindenkit, akit tüntetésen vettek őrizetbe.