Csak államtitkári posztokat kapnának a kormányban
Markó: Az RMDSZ nem akar utánfutó lenni!
Csupán államtitkári posztokat kapna a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az új bukaresti kormányban, de a magyarok politikai szervezete ezt nem fogadja el.
2008.12.14 08:25MTIAz új kormánykoalíció megalakításában szombaton este egyezett meg egymással a Demokrata-Liberális Párt (PD-L) és a Szociáldemokrata Párt (PSD).
A november 30-i választások két első helyezettje egyenként a szavazatok több mint 30 százalékát szerezte meg. Képviselőik szombaton, több napos egyezkedés után, ismét tárgyalóasztalhoz ültek Bukarestben.
A hírek szerint addigra már össze is állították a jövendő közös - Partnerség Romániáért címet viselő - kormányprogramjuk főbb pontjait. Az RMDSZ kormányzati szerepének kérdése azonban a legutolsó pillanatig megosztotta a két tárgyalófelet.
A PSD ugyanis mereven elzárkózott attól, hogy a magyarok szervezetét bevegyék a kormányba, a PD-L viszont korábban ígéretet tett az RMDSZ-nek, hogy helyet biztosít számára bármilyen kormányzati "képletben".
Emil Boc pártelnök napok óta hangoztatta a televíziók kamerái előtt, hogy pártja állni kívánja a szavát. Hivatalosan a PD-L-nek kellett határoznia erről, hiszen a választások nyomán ennek az alakulatnak jutott a legtöbb parlamenti mandátum.
Traian Basescu államelnök ezért éppen e párt miniszterelnök-jelöltjét, Theodor Stolojant bízta meg a jövendő parlamenti többség kialakításával és egy kormánykoalíció összekovácsolásával.
Napokon át tartott a huzavona, folytak a tárgyalások, egymást követték a nyilatkozatok, és rendre hangzottak el különféle találgatások. Mindezek után szombat estére született meg a döntés, miszerint a két nagy párt valóban koalíciót köt egymással, de a PD-L "kompromisszumosnak" szánt javaslata értelmében az RMDSZ csak államtitkári posztokat kapna.
Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke a román médiának azonnal leszögezte, hogy a szövetség számára elfogadhatatlan ez a változat.
Markó Béla szövetségi elnök már többször jelezte az elmúlt napokban: az RMDSZ csak egyenrangú partnerként hajlandó részt venni bármilyen kormányban, nem kíván a "cselédlépcsőn" bejutni, nem akarja az "utánfutó" szerepét játszani.
A magyarok szervezete határozottan leszögezte, hogy ha ezt az egyenrangú szerepet nem biztosítják számára, ellenzékbe vonul.
Markó: Nevetséges és sértő a koalíciós ajánlat
Nevetségesnek és sértőnek tekinti a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a román Demokrata-Liberális Párt (PD-L) javaslatát, miszerint a szövetség a jövendő kormányban csupán államtitkári posztokat kapna - mondta szombat este az MTI-nek Markó Béla, kilátásba helyezve, hogy ilyen ajánlat esetén az RMDSZ inkább ellenzékbe vonul.
Emlékeztetett azokra az időkre, amikor Romániában a magyarok évtizedeken át legfeljebb csak "helyettesek" lehettek, vagy csupán a második vonalban kaphattak tisztségeket.
Az az idő azonban már rég elmúlt - hangsúlyozta Markó Béla. "Megmondtuk kezdettől fogva: az RMDSZ vagy ott van a kormányban, közösen vállalunk felelősséget a kormányprogramért, és közösen hajtjuk azt végre, vagy ellenzékben leszünk" - emlékeztetett a politikus.
Utalt arra, hogy a PD-L eredetileg azt ígérte: az RMDSZ-szel együtt kidolgoznak egy kormányprogramot, a magyaroknak is lesznek miniszterei, a döntéseket közösen hozzák, és megengedik a magyaroknak is, hogy ezek végrehajtásában részt vegyenek.
Az MTI kérdésére válaszolva - amely a romániai magyarság számára fontos ügyekre, így a kisebbségi törvény elfogadására vonatkozott - az elnök megállapította: az RMDSZ ott van a parlamentben, törvénytervezeteket, törvénymódosítási javaslatokat nyújthat be.
Nyilvánvalóan sokkal kisebb lesz az esély arra, hogy ezeket el is fogadtassa. Ha bármikor megpróbálnak magyarellenes intézkedéseket hozni, a szövetség szót emelhet ellene, megpróbálhatja azt megakadályozni. "Senkinek ne legyen azonban olyan illúziója, hogy ez ellenzékben éppen olyan könnyen megy, mint kormányon" - szögezte le Markó Béla.
Sajnálattal állapította meg: hallott olyan magyar megnyilatkozásokat is, amelyek szerint az RMDSZ-nek nem kellene kormányon lennie. Példaként utalt a Magyar Polgári Pártra (MPP).
A politikus ezt felelőtlenségnek minősítette, hiszen - mint fogalmazott - aki ilyen kijelentést tesz, az tulajdonképpen azt vallja, hogy gyengíteni kell a magyarság védelmét.
Markó Béla kifejezte reményét, hogy Romániában nem ismétlődik meg a szlovákiai példa, de hozzáfűzte, hogy ennek megvan a lehetősége. A PD-L koalíciós tárgyalópartnere, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ragaszkodott ahhoz, hogy az RMDSZ ne kerüljön be a kormányba.
A PSD tulajdonképpen ezzel a döntésével a nacionalista Nagy-Románia Párt (PRM) szavazóit akarta magához csalogatni, még akkor is, ha tagadja, hogy e döntése magyarellenes lenne.
"Szerintem a két kormánypárt közül az egyik máris veszedelmesen elcsúszott nacionalista irányba. Nekünk az a dolgunk, hogy ezt megpróbáljuk megakadályozni, vagy legalábbis enyhíteni a következményeit" - mondta az RMDSZ elnöke.
Kapcsolódó írások:
- Tőkés László szerint az RMDSZ "túlnyerte magát"
- Az RMDSZ jogi úton lép fel Marosvásárhely polgármestere ellen
- Választási programról szavaz az RMDSZ "miniparlamentje" Marosvásárhelyen
- Kelemen Hunor tagadja, hogy az RMDSZ kampánysegítséget kapott volna az MSZP-től
- Markó: az RMDSZ lezárta a párbeszédet az MPP-vel a választási együttműködésről
- Szász Jenő továbbra sem fogadja el az RMDSZ "belső koalíciós" ajánlatát
- Az RMDSZ gyűjtötte be a romániai magyar szavazatok zömét