Megütközés Berlinben - Elmaradt a londoni meghívó
Merkelt kihagyták - csak Sarkozyt és Barrosót hívták a minicsúcsra
Meglehetős megütközést váltott ki Berlinben, hogy a hétfőn Londonban sorra kerülő európai uniós "minicsúcsra" nem hívták meg a német kancellárt.
2008.12.07 14:53MTIÉrtesülések szerint a hétfői találkozót Gordon Brown brit miniszterelnök kezdeményezte, de meghívót csak Nicolas Sarkozynek és José Manuel Barroso európai bizottsági elnöknek küldött. A napirenden a hét második felében tartandó európai uniós csúcsértekezlet előkészítése szerepel, Brown, Sarkozy és Barroso azonban mindenekelőtt a jelenlegi gazdasági, illetve pénzügyi válságból kivezető út lehetőségeit és a konjunktúra élénkítésével kapcsolatos elképzeléseit kívánja egyeztetni.
A kancellári hivatalban - mint német kormányforrások vasárnap megerősítették - nehezteléssel vették tudomásul, hogy Angela Merkelnek nem érkezett meghívó. Az idézett források azzal magyarázták a londoni döntést, hogy az utóbbi időben Berlin és Párizs között kiéleződtek az ellentétek a válság enyhítésének módját illetően, de Berlin és London sincs egy hullámhosszon. Sarkozy és Brown eszerint úgy véli, hogy a német kormány késlekedik a konjunktúra élénkítését célzó lépésekkel, miközben gyorsabb és határozottabb intézkedésekre lenne szükség.
A francia államfő az elmúlt hét második felében jelentette be 26 milliárd eurós, a beruházások, illetve a fogyasztás élénkítését célzó, 2010-ig megvalósítandó csomagját. Ezzel szemben a német kormány a közelmúltban ugyan egy 32 milliárdos, de hosszabb időre elnyújtott konjunktúraprogramot fogadott el, és a kancellár közölte, hogy pótlólagos intézkedésekről egyelőre nem lehet szó. Mindez egyébként Németországban is jelentős vitát váltott ki, a gazdasági élet számos vezetője szintén határozottabb lépéseket követelt.
Thomas Steg kormányszóvivő egy vasárnapi sajtónyilatkozatban igyekezett kisebbíteni Merkel mellőzésének jelentőségét, egyebek között azt hangoztatva, hogy a londoni találkozó nem a kancellár ellen irányul. Steg szerint Merkelt amúgy is előzetesen tájékoztatták a találkozóról. Mindennél azonban nagyobb súllyal nyom a latban az, hogy a kormányszóvivő nyilatkozatában azt is megüzente a francia elnöknek és a brit kormányfőnek: az Európai Unió csúcsértekezletén bármilyen intézkedési csomagot csakis konszenzussal fogadhatnak el.
Steg ugyan nem mondta ki, de a német sajtókommentárok rámutattak: az unión belüli egykori német-francia motor eddigi egyik legsúlyosabb válságát éli.