Kommandósok megölték a terroristákat
Mumbai lövöldözés: Befejeződött a Tádzs Mahal ostroma
Befejeződött a Tádzs Mahal ostroma. Indiai kommandósok szombat reggel megölték a luxusszállodában elrejtőzött és a végsőkig kitartó terroristákat, amivel lezárult az India pénzügyi fővárosát, Mumbait csaknem hatvan órája rettegésben tartó merényletsorozat.
2008.11.29 08:27MTIHaszan Gafur, a 18 millió lakost számláló nyugat-indiai város rendőrségének parancsnoka bejelentette, hogy az összes terroristát megölték, és ellenőrzés alá vonták a szállodát. "Minden művelet befejeződött. Minden terroristát megöltünk" - mondta. Dzsoti Krisan Dutt, a különleges egységek parancsnoka közölte, hogy három szélsőséges fegyverest lőttek le a péntek éjjel kezdődött műveletben, s a kommandósok szobáról szobára haladva ellenőriznek minden helyiséget. Elmondása szerint a terroristák gyújtották fel a szállodát, miközben a kommandósokkal csatáztak. A hotelben szombat reggel ismét tűz pusztított. Robbanások és heves tűzpárbaj után hatalmas lángok borították el a földszint és az első emelet egy részét, az épületből sűrű füstoszlopok gomolyogtak kifelé. A terroristák célpontjai közül az ötszintes, 400 szobás Tádzs Mahal volt az, amelyet utolsóként szabadítottak fel a biztonsági erők.
A helyi idő szerint szerda este kezdődött, összehangolt merényletsorozatban a Tádzs Mahal mellett fegyveres támadás érte az ötcsillagos Oberoi szállodát, a főpályaudvart, a zsidó kulturális központot, egy népszerű éttermet, kórházakat és rendőrőrsöket. Sem Gafur, sem Dutt nem beszélt arról, hogy találtak-e túszokat vagy bezárkózott vendégeket a Tádzs Mahalban. A szállodát robbanószerek után kutató kutyákkal is átvizsgálják. A helyszínre mentőautók érkeztek, s a kommandósok elkezdték a visszavonulást a szálloda körül kialakított állásaikból.
A mumbai merényletekben legalább 195 ember vesztette életét, köztük legkevesebb 22 külföldi, a sebesültek száma pedig meghaladja a háromszázat. A The New York Times című napilap internetes oldalán azt írta pénteken, hogy egyre több bizonyíték utal arra, hogy a pakisztáni székhelyű Laskar-i-Taiba (Igazak Hadserege) szélsőséges iszlamista szervezetet terheli a felelősség a mumbai merényletekért. Amerikai hírszerzési és terrorellenes szervezetek névtelenül nyilatkozó illetékesei azt mondták, a hírszerzési szolgálatoknak meggyőződése, hogy vagy a Laskar-i-Taiba, vagy egy másik szélsőséges csoport, a kasmír székhelyű Dzsais-i-Mohamed a bűnös. A Laskar-i-Taiba csütörtökön tagadta, hogy köze lenne a véres merényletsorozathoz.
Kapcsolódó írások:
- Mumbai lövöldözés - Két helyszínen véget ért, egy másikon még tart az ostrom
- Mumbai lövöldözés: 50 holttestet találtak a kommandósok a Tádzs Mahal szállodában
- Mumbai lövöldözés: Három pakisztáni szélsőséges került őrizetbe
- Megrázó képek: legalább 101 halott, közülük legkevesebb négy külföldi - a magyarok jól vannak