Zártajtók mögött tanácskoznak!

Bush: máris haladás a pénzügyi válságértekezleten

George Bush szerint máris haladás történt a globális pénzügyi válságról kezdődött washingtoni csúcsértekezleten; az amerikai elnök a szombaton kezdődött zárt ajtók mögötti egyeztetés előtt nyilatkozott

2008.11.15 17:29MTI

Bush úgy látja: a krízis okait és kezelésének útjait kereső mintegy két tucatnyi állam- és kormányfő "közeledik egy olyan megállapodáshoz, amely a kockázatos befektetések és a szabályozási hiányosságok jobb felderítését célozza". Az amerikai elnök leszögezte, hogy a válság nem ért véget és sok munka van hátra. 

A G20-csúcs részvevői megvitatják, hogyan lehet elkerülni a jövőben a mostanihoz hasonló, globális gazdasági összeomlással fenyegető válságokat. Amerikai hírtelevíziók beszámolója szerint a washingtoni építészeti múzeumban rendezett tanácskozáson - amelyhez foghatót csaknem egy évtizede nem rendeztek - olyan akciótervet igyekeznek elfogadni, amely nyitottabbá teszi a pénzügyi piacokat, és rendelkezik egy korai előrejelző rendszer létrehozásáról. Ez utóbbi segítségével lehetne kitapintani az olyan spekulációs őrületet, amely az amerikai házingatlan-piaci buborékot felfújta. 

George Bush szokásos szombati rádióbeszédében úgy értékelte, megkezdődött a hitelpiacok olvadása. Hangsúlyozta, hogy a válság nem a szabadpiaci kapitalizmus kudarcát jelenti, és a kormányzati beavatkozás nem lehet gyógyír mindenre. "A szabadpiac kapitalizmus előnyei több évtized óta bebizonyosodtak" - mondta, és a szabad kereskedelem fenntartásának fontosságát hangsúlyozta. A Fox News konzervatív hírcsatorna értékelése szerint ez a találkozó alapvetően jelképes értékű, de ebben a fontos kérdésben annak is ereje van, hogy egy ilyen szintű találkozóra sor kerül. 

Elemzők szerint a vezetőknek vigyázniuk kell, hogy a tanácskozás ne forduljon vádaskodásba, amely csak gyöngítené a törékeny piacokat. Angela Merkel német kancellár riportereknek azt mondta: egyetértés fog születni egy olyan tervről, amely csaknem 50, jövő márciusig végrehajtandó intézkedést tartalmaz. "A lényeg az, hogy minden piaci szereplőt, minden terméket és piacot valóban szabályozni és ellenőrizni kell" - szögezte le. Gordon Brown brit miniszterelnök a tanácskozás megkezdése előtt úgy nyilatkozott, hogy a vezetők haladást érnek el "nehéz feladatokban". 

Hozzátette, hogy valószínűleg nem születik végső megállapodás a globális szabályozás és reform részleteiről. Várható eredménynek nevezte, hogy a találkozó részvevői gyors hatású lépésekről, például adócsökkentésekről vagy a közkiadások növeléséről dönthetnek. A zárónyilatkozat szövegét ismerő európai diplomaták jelezték: a következő pénzügyi válságkonferenciát valószínűleg 2009 áprilisában, Londonban, Párizsban vagy Tokióban rendezik meg, amelyen már az új amerikai elnök, Barack Obama is jelen lehet. Obama szombati rádiós üzenetében üdvözölte a válságtanácskozást. Mint hangsúlyozta, "a globális gazdasági krízis koordinált globális választ igényel".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.