Tengeralattjárójuk is van
Kínai kémhajó siklott be Új-Zéland vizeire
Egy kínai kémhajó érkezett Aucklandhoz a hétvégén, nem kis feszültséget okozva a helyiek számára.
2016.10.04 19:25ma.huA Jüan Vang-osztályú hajó október másodikától hatodikáig tartózkodik a kikötőben, a Wikipedia leírása szerint pedig műholdak és interkontinentális ballisztikus rakéták megfigyelését végzi, mindazonáltal nem titok, hogy kémkedésre ugyanúgy alkalmas.
Dr. Paul Buchanan biztonsági szakértő szerint utoljára 2005-ben járt Auckland térségében ilyen osztályú hajó.
"Nem kérdés, hogy kémhajók" - mondta. "Kettős feladatot látnak el, elsősorban műholdakat követnek nyomon, de alapjában véve hírszerzési platformok. Tevékenységük mindössze 30 százalékát fordítják űrfigyelésre, a fennmaradó 70 százalékban azonban az embereket figyelik."
A szakértő szerint bár senki sem látja szívesen a hajót, az Új-Zélandi hatóságok nem küldhetik el. Pláne, hogy a legtöbb nyugati országnak cirkál a környéken ilyen hajója. "Mi is lehallgatjuk őket, ők is lehallgatnak minket, ez egy ilyen játék" - mondta a NZ Heraldnak.
A kétségtelenül jelentős kínai hatalom nem tekinthető csak regionális jellegűnek, de a globális érdekérvényesítő képességének kiépítése még csak kezdeti szakaszban jár. Az ország tulajdonképpen természetes szövetséges nélkül, elszigetelten fekszik Ázsia keleti részén, amely nagyban korlátozza külpolitikáját. Bár a szárazföld jól védhető belső-Kína földrajzi elszigeteltségében, de az ország elszigeteltsége a tenger felől már több kihívást jelent. A kínai tengereket ugyanis Japántól Indonéziáig tartó szigetlánc zárja el a világóceánoktól, amelyet az Egyesült Államok dominál.
Mindenesetre Új-Zéland tájékoztatást kért a kínai nagykövetségtől, akik nemzeti ünnepre hivatkozva nem tudtak érdemben válaszolni.