A franciáknál nem voksol a nép
Nem lesz népszavazás Franciaországban az európai reformszerződésről
A francia nemzetgyűlés kedden elvetette az ellenzéki kommunisták törvényjavaslatát, amely alapján csak népszavazással lehetett volna ratifikálni a Lisszaboni Szerződést Franciaországban.
2008.01.15 19:30MTIA képviselők ezután megkezdték annak az alkotmánymódosításnak a vitáját, amelyre viszont azért van szükség, hogy a parlament népszavazás nélkül is jóváhagyhassa az Európai Unió reformszerződését. A szenátus január 29-én szavaz a törvénytervezetről, amelyet február 4-én a két ház közös ülésén jelen lévő képviselők háromötödének kell majd elfogadnia.
Az ellenzék kifogásolta, hogy Nicolas Sarkozy államfő az Európai Unió Lisszabonban jóváhagyott reformszerződését a parlamenttel akarja ratifikáltatni, miközben Franciaország a korábbi, elvetélt európai alkotmányos szerződést 2005-ben népszavazáson elutasította. A kommunisták szerint a demokrácia megcsúfolása zajlik Franciaországban, s a köztársasági elnök azért nem akar referendumot az új európai szerződésről, mert attól tart, hogy az a 2005-öshöz hasonló eredménnyel járna.
Véleményük szerint a két szerződés tartalma "gyakorlatilag egyforma". Ezt Rachida Dati igazságügyi miniszter a parlamenti vitában visszautasította és azt hangsúlyozta, hogy mivel nem alkotmányról, hanem szerződésről van szó, annak ratifikációjáról a parlamentnek kell döntenie. A szintén ellenzéki szocialisták többsége - akik az európai alkotmányos szerződésről szóló népszavazást megelőző kampány során is megosztottak voltak - a reformszerződés ratifikációja mellett foglalt állást, de elvi megfontolásból a népszavazáson történő elfogadást támogatták.
Korábbi állásfoglalásával ellentétben Jean-Marc Ayrault, a nemzetgyűlés szocialista frakcióvezetője kedden jelezte, hogy nem bojkottálják a kormány által kezdeményezett eljárást és jelen lesznek a reformszerződés ratifikálásához szükséges alkotmánymódosításról szóló szavazáson, de tartózkodni fognak. Az alkotmánymódosítást várhatóan az ellenzéki megosztottság ellenére is megszavazza mindkét ház, mert a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) jelentős többséggel rendelkezik a francia parlamentben. A Lisszaboni Szerződés parlamenti ratifikációjára ezután várhatóan február 7-én kerülhet sor Franciaországban.