Jobban ügyelnek rá
A kínai tej minősége jelentősen javult a melamin botrány után
Az országos kampány hatására Kínában sikerült megfékezni a tejhamisítást, és a nyerstej minősége is jelentősen javult a melamin szennyezés okozta botrány kirobbanása után - közölte a kínai mezőgazdasági miniszterhelyettes.
2008.11.06 18:00MTIKao Hung-pin (Gao Hongbin) szerint a legutóbbi teszteken vizsgált 660 feldolgozás előtti nyerstej-minta mindegyike megfelelt a melaminra vonatkozó határértékeknek.
A teszteket a hat legnagyobb tejtermelő régióban, többek között Pekingben, Belső-Mongólia Autonóm területen, és Hopej (Hebei) tartományban végezték. Az eredetileg a műanyaggyártáshoz használt melamint az átvételi norma alatti, vagy higított tejhez keverték, hogy a bevizsgáláskor a tej fehérjeszintje magasabbnak tűnjön.
Az egészségre is káros anyagot a felelőtlen tejkereskedők és gyűjtőállomások használták. A miniszterhelyettes kiemelte, hogy a tejátvevő-állomásokat nyilvántartásba vették és folyamatos minőségi felügyelet alatt tartják.
Továbbá minden, a kérdésben érintett osztályt, arra szólított, hogy a tejiparban és az állati takarmányozásban is növeljék a minőségi ellenőrök számát és az ellenőrzések gyakoriságát. A botrány hatására jelentősen visszaeső tejfogyasztás miatt veszteséget szenvedő belső-mongóliai, hopeji, liaoningi, Senhszi-i (Shaanxi), santungi (Shandong) és honani (Henan) termelők a mezőgazdasági és pénzügyi tárcától 300 millió jüan (8,9 milliárd forint) kártérítést kaptak.
Időközben a szennyezés kapcsán vizsgált 22.700 takarmányminta 97,6 százaléka felelt meg a melaminra vonatkozó értékeknek. Kína legnagyobb tejporgyártójának számító Sanlu Group társaságot számos helyi tejüzem kívánja felvásárolni, miután a tejbotrányban leginkább érintett vállalat csaknem a csőd szélére került. A pekingi Sanyuan Group társaság a Sanlu hét tejüzemét venné meg, miközben a Hejlungcsiang (Heilongjiang) tartományi Wondersun további üzemeket venne át.
Sanyuan egyike volt azoknak a kínai tejipari vállalatoknak, amelyek szándékukat fejezték ki a Sanlu megmaradt vagyonának megvételére. A Sanlu részvényeinek kereskedését a lehetséges fúzió reményében szeptember 26-án függesztették fel.
A tárgyalások azonban az újabb érdeklődők felbukkanása mellett azért lassultak le, mert a szennyezett tej áldozatainak járó kártérítést a nyertes vevőnek kell megfizetnie.