Fényevő
Leszállt Oklahomában a Solar Impulse
A Solar Impulse-2 repülőgép pénteken sikeresen megérkezett az oklahomai Tulsába, ezzel zárva világ körüli útjának legutóbbi szakaszát.
2016.05.13 11:14ma.hu
A tiszta energiára alapozott technológiákat promotáló kísérleti napelemes repülőgép magyar idő szerint péntek reggel, negyed hét után ért földet a Tulsa Nemzetközi Repülőtéren. A szakaszt csütörtökön délben kezdte meg az arizonai Phoenixből.
A pilótafülkében most Bertrand Piccard svájci kalandor foglalt helyet, és vezényelte le a kicsivel több, mint 18 óra 15 perces utat. Elmondása szerint a repülés izgalmas volt, különösen a táj tetszett neki Arizona és Új-Mexikó felett.
A repülőgép még egy-két köztes megállót iktat majd be, mielőtt eléri New Yorkot. A világ körüli utat 2015. március 9-én kezdték meg Abu Dzabiból kiindulva. New Yorkot szeretnék minél előbb elérni, bár egyelőre nem tudják, körülbelül mikorra teljesíthetik a távot.
Egy könnyen szállítható és gyorsan összecsomagolható, felfújható mobilhangárnak köszönhetően a Solar Impulse-2 gyakorlatilag bárhol "elszállásolható".
Tavaly júliusban a repülőgép némi veszteglésre kényszerült, miután 35 ezer kilométeres útja során félúton akkumulátorai meghibásodtak. A legénységnek több hónapba tellett, mire kijavították a Nagoja és Hawaii közötti szakaszon jelentkező károkat.
A nagyjából egy családi autóval megegyező súlyú repülőgép szárnyfesztávolsága meghaladja egy Boeing 747-esét, 17 ezer napelemmel látták el. Az általuk begyűjtött energia látja el energiával a hajtóműveket és tölti fel az akkumulátorokat.
Éjszaka az eltárolt energiával halad a gép. Tipikus repülési sebessége óránkénti 48 kilométer, amely teljes napfénynél kétszeresére növelhető.
Az Egyesült Államok átszelését követően a pilóták felkészülnek a transzatlanti útra Európába, ahonnan szeretnének visszatérni az origóra, Abu Dzabiba.