Illegális bevándorlás
Visszaérkezett Görögországból Törökországba az újabb menekültcsoport
Negyvenöt pakisztáni férfiból álló újabb menekültcsoport érkezett vissza pénteken a görög Leszbosz szigetéről a török Dikili kikötőjébe az Ankara és az Európai Unió közötti, a migránsáradat megfékezését célzó megállapodás keretében.
2016.04.08 10:58MTIAz NTV török hírtelevízió helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy a görög oldalon három tüntető aktivista, jogvédő szervezetek tagjai, a vízbe vetették magukat, és a horgonyba kapaszkodva próbálták megakadályozni a menekülteket Törökországba szállító hajó elindulását. Végül a görög parti őrség emelte ki őket a tengerből.
A Dogan török hírügynökség értesülései szerint a nap folyamán még a görög Híosz és Számosz szigetekről is érkeznek hajók további mintegy 100 migránssal a fedélzetükön. Más források arról írtak, hogy Lérosz és Kósz szigete szintén bekapcsolódik a kitoloncolás folyamatába.
Dikiliben egészségügyi vizsgálatot végeznek el a menekülteken, ujjlenyomatot vesznek tőlük, fényképet készítenek róluk, és rögzítik személyes adataikat. A kikötőben nagy számban vannak jelen a készenléti rendőrség erői, páncélozott vízágyúk és mentőkocsik kíséretében. A pakisztáni férfiakat később buszokkal az északnyugat-törökországi Kirklareli tartomány "kitoloncolási központjába" szállítják, majd a szükséges ügyintézés lebonyolítását követően repülőgépekkel hazájukba küldik tovább őket.
A március 18-i EU-török megállapodás keretében április 4-én kezdődött meg azoknak az illegális határátlépőknek a visszaküldése Törökországba, akik március 20-a után érkeztek valamelyik görög szigetre, és akiknek a görög hatóságok elutasították a menedékkérelmét, vagy akik maguk zárkóztak el a kérelem benyújtásától. A megállapodás értelmében az EU-tagországok ezért cserében - egy egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig - legális úton átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, ahányat a görög szigetekről visszaszállítanak Törökországba.
Hétfőn a görög Leszbosz és Híosz szigetekről 202 migránst szállítottak vissza a török Dikili kikötőjébe. Viszont Athén szerdán azt közölte, hogy 15 napos szünetet tartanak, és csak utána folytatják a visszaszállítást, mert közben megnövekedett a beadott menedékkérelmek száma, és ezek feldolgozása több időt vesz igénybe. A kérelmek száma azért növekedett meg, mert a migránsok és a menekültek tartanak visszaküldésüktől. Igaz, a görög kormány nem zárta ki szerdán, hogy ebben az időszakban is szállítsanak vissza Törökországba olyan migránsokat, akik nem adtak be menedékkérelmet, hiszen őket mindenképpen visszaküldenék.