Milliók veszítették életüket az éhínség alatt
Európai főhajtás az 1932-33-as nagy ukrajnai éhínség áldozatai előtt
Az Európai Parlament (EP) határozatban emlékezett meg csütörtökön Strasbourgban az 1932-33-as nagy ukrajnai éhínség áldozatairól. Az 1930-as évek végére az ukrán értelmiség négyötödét megsemmisítették, az önálló ukrán egyházi struktúrát felszámolták, és az ukrán nyelvet teljesen kiszorították a közéletből.
2008.10.23 15:38MTIA mesterségesen előidézett éhínség, amelyben milliók veszítették életüket, első lépése volt annak a - közel egy évtizeden át tartó - intézkedéssorozatnak, amely az erőszakos kollektivizálás elősegítése mellett igyekezett megtörni az ukrán nemzeti öntudatot és felszámolni az ukrán nemzeti identitás intézményeit. Az 1930-as évek végére az ukrán értelmiség négyötödét megsemmisítették, az önálló ukrán egyházi struktúrát felszámolták, és az ukrán nyelvet teljesen kiszorították a közéletből.
A határozattervezetről folytatott szerdai vitában Szent-Iványi István magyar liberális képviselő megállapította, hogy a holodomorként emlegetett nagy ukrajnai éhínség a XX. század egyik legnagyobb politikai indítékoktól vezérelt tömeggyilkossága volt. Az Európai Parlament régi adósságát teljesíti akkor, amikor fejet hajt az áldozatok emléke előtt, és elítéli ezt a szörnyű bűntettet - mondta. A holodomor az ukrán nemzeti identitás és kollektív emlékezet kitörölhetetlen részévé vált.
Tabajdi Csaba szocialista EP-képviselő ugyanakkor - a témáról folytatott strasbourgi vitában - azt hangsúlyozta, hogy a holodomor nem etnikai alapon zajlott: a sztálini diktatúra egy osztály, a parasztság, a középparasztság kiirtására tört, és az áldozatok között nem csak ukránok voltak, hanem oroszok, zsidók és más nemzetiségűek is. "A szembenézés célja nem lehet a mai Oroszország ostorozása. Nem engedhetjük azt sem, hogy a holodomort az ukrán nacionalizmus használja saját céljaira" - jelentette ki Tabajdi, az MTI-hez eljuttatott írásos tájékoztatója szerint.