Iszlám Állam

"Nagyon fontos lenne kimondani, hogy háború kezdődött"

A bombázásokkal a frusztrált szélsőségesek kaptak egy erkölcsi hátteret ahhoz, hogy kiéljék a frusztrációjukat, akár merényletek által is.

2015.12.07 09:51ma.hu

Terrortámadás volt a Londonban. Egy szélsőséges férfi belépett a metróba, és késelni kezdte az embereket. Közben azt kiabálta: "Ezt Szíriáért kapjátok!" Jemenben is volt egy merénylet, ott a kormányzó ölték meg. Öt napja volt a lövöldözés San Bernardinóban, Amerikában. Ott 14 embert ölt meg egy házaspár. Barack Obama hajnalban megszólalt és terrortámadásnak minősítette a San Bernardinó-i lövöldözést. Azt mondta, hogy ennél csak a szeptember 11-i terrortámadás volt súlyosabb. Az amerikai elnök azt ígérte, hogy megsemmisítik az Iszlám Államot.

"Nagyon fontos lenne kimondani, hogy háború kezdődött, amelynek sajnos már van fegyveres utóhatása is” – mondta Földi László, biztonságpolitikai szakértő az M1-nek nyilatkozva.

A támadásokkal a frusztrált szélsőségesek kaptak egy erkölcsi hátteret ahhoz, hogy kiéljék a frusztrációjukat, akár merényletek által is. „Eddig úgy érezték, hogy egyedül vannak, de ma már nem így érzik és az Iszlám Állam ezt használja ki” – magyarázta a szakértő.
 
„Az egész folyamat következménye az lesz, hogy a másik oldal szélsősége is fel fog lépni, és ne adja isten, hogy Európában utcai harcokká fajuljon az, hogy én mit gondolok a másikról. Ennek a veszélye is megvan. Az éberség egy higgadtságot feltételez és nem feltétlenül azt, hogy mindenkiben ellenséget keressünk, de ezt a jelenlegi körülmények között nagyon nehéz lesz megállni” – mondta Földi László.

Óriási kihívás főleg Európában, hogy hogyan kezeljük a tömegeket. Földi László szerint azzal a mondattal kellene kezdeni, hogy „mindezt mi okoztuk” – emelte ki. A szakértő szerint nem csak Amerika idézte elő a helyzetet, de élen járt abban, hogy tönkretett bizonyos régiókat, tönkretette az ottani társadalmakat és ennek a következménye válság, az a válság, amely háborúvá fajult, vagy fajulhat.

A második mondat, amit fontos lenne elmondani a biztonságpolitikai szakértő szerint, hogy a bombázásokkal nem fogunk semmit elérni. „Katonai szakértők többször elmondták, hogy csak és kizárólag utcai harcokkal, szárazföldi csapatokkal lehet harcolni eredményesen az ellenfél ellen, odadobott bombákkal nem” – tette hozzá.

Az ellenfél óriási előnybe került azzal, hogy rossz politikai válaszokat adtunk az elmúlt 1-1,5 évben. Földi László szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy a nagyhatalmak nem képesek egymás irányába, még egy közös ellenséggel szemben sem közös akaratot végrehajtani.

A szakértő szerint a nagyhatalmaknak rendet kell rakni ideológiában, koncepcióban, politikában, stratégiában és ennek megfelelően kell építkezni és a háborúban részt venni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.