"Érdemes támogatni a kulturális autonómiát"
Magyarország továbbra is ellenzi a verespataki bányát
Csak a következő román parlament dönthet a kisebbségi törvényről - mondta Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnök kedden Szegeden. Gyurcsány Ferenc szerint érdemes támogatni a kulturális autonómiát.
2008.10.21 16:39MTI
A választásokig "már csak néhány nap van hátra", így a mostani román parlament már biztos nem fog dönteni a kisebbségi törvényről - mondta Calin Popescu Tariceanu az MTI kérdésére.
Gyurcsány Ferenc szerint a nemzeti kisebbségeket megilletik azok a jogok, amelyek azt biztosítják, hogy "megélhessék saját identitásukat".
Ha egy nemzeti kisebbség meg szeretné teremteni a kulturális autonómiát, akkor azt érdemes támogatni - tette hozzá. A magyar miniszterelnök szerint Romániában ma jóval több a megértés ebben a kérdésben, mint néhány évvel ezelőtt.
Gyurcsány Ferenc korábban, az ülést megnyitó beszédében azt mondta, hogy az elmúlt négy évben sokat fejlődtek a román és a magyar kapcsolatok, "áttörés történt".
Vasút épülhet Fiume és Konstanca között
Kiemelten fontos a Fiume és Konstanca közötti vasúti fővonal kialakítása, ehhez új pályára van szükség Szeged és Temesvár között - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden Szegeden a magyar-román kormányülés után.
Fontos az autópályák és a gyorsforgalmi utak összekötése is a két ország között. A román fél például Makó és Nagylak között is autópályát szeretne - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.
Emellett a gázvezetékeit és a villamosenergia-hálózatokat is összeköti a két ország - tette hozzá.
Calin Popescu Tariceanu román kormányfő a Bécs-Budapest-Bukarest szupervonat megépítését hangsúlyozta.
Figyelmet kell fordítani a Duna, mint európai közlekedési folyosó fejlesztésére is - tette hozzá.
Az év végéig aláírhatják a kormányközi megállapodást a Nabucco- projektről
Az év végéig aláírhatják a kormányközi megállapodást a Nabucco- projektről - mondta a román miniszterelnök kedden Szegeden a magyar-román kormányülés után; a találkozón a két ország közös nyilatkozatot fogadott el az EU klíma- és energiacsomagjáról.
Calin Popescu Tariceanu elmondta: az együttműködésnek az energia területén jó néhány közös eleme van, köztük olyan fontos projektek, mint a Nabucco-gázvezeték és az energiahálózatok összekapcsolása. A román kormányfő hozzátette: emellett rendkívül fontos lenne, hogy nyolc kelet-közép-európai ország közös javaslattal álljon elő az Európai Unióban a klíma- és energiacsomaggal kapcsolatban.
Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő szerint Európa számára kulcskérdés a klíma- és az energiapolitika.
Magyarország továbbra is ellenzi a verespataki bányát
Magyarország továbbra is ellenzi a verespataki aranybánya megnyitását, mi továbbra sem értünk egyet ezzel a beruházással" - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
Nagyon megnyugtató Magyarország számára, hogy a verespataki bánya ügyében tart a bírósági eljárás - tette hozzá a kormányfő.
A verespataki aranybánya terveinek engedélyezését tavaly szeptemberben függesztette fel a román környezetvédelmi minisztérium, azt követően, hogy egy bíróság érvénytelenítette a vállalat kitermeléshez szükséges egyik engedélyének jóváhagyását.
A Rosia Montana Gold Corporation Európa egyik legnagyobb külszíni bányáját szeretné megnyitni Verespatakon. A számítások szerint 1600 tonna ezüstöt és 330 tonna aranyat rejt a föld a Fehér megyei településnél.
Kapcsolódó írások:
- Éhségsztrájkol egy romániai államtitkár a strasbourgi ítéletek lassú alkalmazása miatt
- Szekeres: magyarországi politikusok nem avatkozhatnak bele a romániai magyarság politikájába
- Gátszakadás a romániai Borsabányánál?
- Magyarországról járnak dolgozni a romániaiak
- Románia motorját IT- szakemberek szerelik össze