Merényletek Párizsban
Seehofer: nem szabad összekeverni a terrorizmus és a menekültválság ügyét
A bajor kormány megítélése szerint valamennyi határátkelő "hatékony ellenőrzésére" és a határ menti, 30 kilométer széles övezetben végzett mélységi ellenőrzés "maximalizálására" van szükség.
2015.11.16 07:00MTINem szabad összekeverni a terrorizmus és a menekültválság ügyét - mondta Hors Seehofer bajor miniszterelnök vasárnap este az ARD német országos közszolgálati televíziónak.
A bajor konzervatív CSU elnöke közvetve helyreutasította a riválisaként számon tartott bajor pénzügyminisztert, Markus Södert, aki egy vasárnapi lapinterjúban a francia fővárosban elkövetett terrorista merényleteket és a migrációs válság ügyét összekapcsolva azt mondta, hogy "Párizs mindent megváltoztat", a támadások után véget kell vetni az "ellenőrizetlen" és "illegális bevándorlásnak", Angela Merkel kancellárnak, a testvérpárt CDU elnökének pedig el kell ismernie, hogy hibát követett el a menekültpolitikában
Ezzel szemben Horst Seehofer hangsúlyozta, hogy nem most van az ideje a pártpolitikai vitáknak, a "menekültkérdést" pedig nem szabad összekeverni a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelemmel.
A bajor kormány megítélése szerint valamennyi határátkelő "hatékony ellenőrzésére" és a határ menti, 30 kilométer széles övezetben végzett mélységi ellenőrzés "maximalizálására" van szükség. Bajorország felajánlja a szövetségi kormánynak, hogy ezt a feladatot ellátja a tartomány országhatárt képező határain - mondta Horst Seehofer.
"A határellenőrzés a terroristákra vonatkozik, olyan emberekre, akik bűncselekményeket akarnak elkövetni, és általában véve semmi köze a menekültpolitikához" - mondta a bajor miniszterelnök.
Ez a teljes bajor kormány és a CSU álláspontja - húzta alá Horst Seehofer az ARD Berlin direkt című politikai műsorában.
A másik országos köztelevízió, a ZDF vasárnap esti politikai műsorában Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter azt mondta: megismétli azt az előző napi "nyomatékos tanácsát", hogy a terrorizmus elleni harcban a fellépés legyen "kemény, határozott és közös", és ezt a küzdelmet "ne keverjük össze az egyébként is nagyon vitatott menekülttémával, legalábbis amennyire lehetséges".
Felidézte: a hatóságok már több alkalommal beszámoltak arról, hogy vizsgálnak terrorizmusra utaló jeleket, értesüléseket a menedékkérőkkel, menekültekkel kapcsolatban. Csaknem száz irányban folytattak nyomozást, és eddig egyetlen alkalommal sem sikerült alátámasztani a terrorizmusra vonatkozó feltevéseket.
Most van egy új nyom, a párizsi támadások egyik helyszínén talált szíriai útlevél, amelyet Görögországban és Szerbiában regisztráltak.
"Ez nagyon beleillik a képbe, talán túlságosan is" - mondta a német szövetségi belügyminiszter, megjegyezve: vannak "spekulációk", amelyek szerint az útlevél egy félrevezető, "szándékosan elhelyezett nyom".
A CDU politikusa elmondta: a német hatóságok megerősítik a határok ellenőrzését és "minden kő alá benéznek" a párizsi támadások lehetséges németországi vonatkozásai, illetve esetleges németországi merényletek előkészületeinek jelei után kutatva.
Leginkább az az aggasztó, hogy a párizsi támadásokért felelős terroristák körének egy része még szabadlábon van - mondta.
"Éberek és határozottak vagyunk, de nem tudjuk teljesen kizárni egy németországi terrortámadás lehetőségét" - hangsúlyozta a szövetségi belügyminiszter.
Sigmar Gabriel alkancellár, a CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) elnöke ugyancsak a ZDF vasárnapi esti műsorában szintén óvott a terrorizmus és a menekültválság ügyének összekapcsolásától.
"Aki azt gondolja, hogy a menekültek áradatai felelősek az Iszlám Állam merényleteiért, az nagyon alábecsüli" a dzsihádista terroristákat, akiknek egyébként "nincs is szükségük arra, hogy menekültként szivárogjanak be", amint azt a Charlie Hebdo francia szatirikus lap szerkesztősége elleni támadás példája mutatja - fejtette ki az SPD elnöke.
Ennek ellenére Németország megerősíti a határok ellenőrzését és jelentős létszámfejlesztést hajt végre a rendőrségnél és a nemzetbiztonsági szolgálatoknál - tette hozzá.
Aláhúzta: amíg Szíriában háború van, addig menekültek is lesznek, akik Európában keresnek védelmet, ezért javítani kell a Törökországban, Libanonban, Jordániában tartózkodó menekültek helyzetét, hogy "kevesebb ok legyen" továbbmenekülni" Európába. Továbbá tárgyalni kell Törökországgal a görög-török határ biztosításáról, valamint az "Európába és Németországba" átszállítandó kontingensekről, amelyek összeállításában a nőknek és gyerekeknek kell elsőbbséget adni.
A kontingensek révén lehetne tudni, hogy kik lépnek be az EU területére, és át lehetne térni egy "tervezhetőbb menekültpolitikára", de mindennek előfeltétele az uniós külső határok biztosítása - mondta Sigmar Gabriel.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06