A végsőkig kitart
Éhségsztrájkol egy romániai államtitkár a strasbourgi ítéletek lassú alkalmazása miatt
Éhségsztrájkot folytat Haller István romániai államtitkár, tiltakozásul az ellen, hogy a strasbourgi emberjogi bíróság romák kártérítésére vonatkozó jogerős ítéleteit a román kormány csak részlegesen alkalmazta.
2008.10.06 15:09MTIHaller az MTI-nek hétfőn elmondta: az egyik ítélet már 2005-ben megszületett, a másik kettő pedig 2007 áprilisában vált jogerőssé, ennek ellenére a kormány még nem teljesítette maradéktalanul a rá háruló kötelezettségeket. 1990-ben a Hargita megyei Kászonújfaluban, 1991-ben pedig Kászonfeltízen robbant ki etnikai konfliktus a helybeli roma kisebbség és a többségi magyar lakosság között.
A villongás következtében a két Hargita megyei településen 60 roma család házát tették tönkre. Ennél sokkal nagyobb visszhangot keltettek a Maros megyei Hadréven történt események, ahol 1993-ban a többséget alkotó román és magyar lakosság támadott fejszékkel, villákkal a helyi romákra.
A kárvallottak az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak, mivel elégedetlenek voltak a romániai bíróságok ítéleteivel. Jogi képviselőjük az akkor még csak emberjogi harcosként ismert Haller volt, aki azóta tagja lett államtitkári rangban a román országos diszkriminációellenes tanácsnak (CNCD).
A román kormánynak összesen több mint 60 házat kellene újjáépítenie és feljavítania. A strasbourgi bíróság döntése arra is kötelezi a román államot, hogy infrastruktúrát építsen, munkahelyeket teremtsen a kárvallottaknak, valamint a hátrányos megkülönböztetés megelőzésére és konfliktusok kezelésére irányuló programokat szervezzen az említett településeken. Haller elismerte, hogy az anyagi kártérítéseket például kifizették az érintetteknek, de a többi kötelezettség jelentős részét a kormány még nem teljesítette.
Éhségsztrájkját addig folytatja az államtitkár, amíg a kormány beindítja a programokat, vagy az Európa Tanács megbünteti Romániát az ítéletek semmibevétele miatt. Asztalos Csaba, a CNCD elnöke az Új Magyar Szó című napilapnak elmondta: a kormány megtette már a lépéseket a szóban forgó három ügyben, így a hadrévieknek a pénzügyminiszter a hónap közepén átutalja a pénzt, a másik két települést érintő programokról szóló kormányrendeletet pedig maga a tanács dolgozta ki, s a programot a kormány szerdán valószínűleg jóvá is hagyja.