Megkezdődött a mini G8
A pénzügyi válságról tanácskoznak a EU négy vezető országának irányítói
Megkezdődött a világ fejlett ipari államait tömörítő Nyolcak (G8) négy európai tagjának mini csúcstalálkozója Párizsban, amelynek célja: összehangolt európai fellépést kialakítani és közös válaszokat megfogalmazni a globális pénzügyi válságra.
2008.10.04 18:13MTIAz Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó francia elnök, Nicolas Sarkozy meghívására szombaton a francia elnöki hivatalba, az Elysée-palotába látogatott Angela Merkel német kancellár, Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök és Gordon Brown brit kormányfő.
A megbeszélésen részt vesz José Manuel Barroso, az Európai Bizottság, Jean-Claude Juncker, az eurocsoport és Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke is. "Globális problémára globális választ kell adni a mai világban. Európának meg kell mutatnia, hogy szándékában áll megoldást találni.
Ez mindenkit meg fog nyugtatni" - jelentette ki Sarkozy a megbeszélés előtt. Angela Merkel hangoztatta: "az európai államoknak felelősséget kell vállalniuk, de azoknak is, akik a károkat okozták ...
Azt fogjuk megvitatni, hogy milyen további megelőző mechanizmusok életbe léptetésére van szükség. A legteljesebb mértékben egyetértünk abban, hogy úgy kell cselekednünk, hogy ez többé ne fordulhasson elő". Sarkozy délelőtt hivatalában egyeztetett Dominique Strauss-Kahnnal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetőjével.
A megbeszélés után Strauss-Kahn elmondta: a piacoknak tudniuk kell, hogy az európaiak nem külön-külön, csak önmagukra gondolva cselekednek, hanem képesek együttesen fellépni. Az IMF vezetője szerint a bankok vesztesége sokkal jelentősebb, mint amennyire előzetesen lehetett számítani, de számadatokkal nem szolgált.
A washingtoni székhelyű intézet hivatalos adatai szerint a globális pénzügyi válság mindent összeadva eddig 1,3 ezer milliárd dollárjába került a pénzügyi intézményeknek.
Angela Merkel német kancellár azonban kizárta annak lehetőségét, hogy a bankok biankó csekket kaphassanak attól függetlenül, hogy felelősek-e vagy sem a kialakult helyzetért.
Berlin azon az állásponton van, hogy minden esetet külön-külön kell megvizsgálni. Az Európai Központi Bank vezetője sem tartja szükségesnek egy európai garanciaalap létrehozását.
Gordon Brown brit miniszterelnök Párizsba érkezése előtt viszont közölte: a kisvállalkozások megsegítésére a minicsúcson 12 milliárd font (15,3 milliárd euró) értékű európai alapra kíván javaslatot tenni európai partnereinek.
Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke egy madridi gazdasági konferencián arra hívta fel a figyelmet, hogy a "G4-ek" Párizsban csak javaslatokat fogalmazhatnak meg, az érdemi döntésekről a 27 uniós tagállamnak együtt kell majd határoznia.