Felmérés

Obama három fontos ingadozó államban vezet

Három fontos úgynevezett ingadozó államban is vezet Barack Obama, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje republikánus vetélytársával szemben - derült ki a Quinnipiac Egyetem szerdán ismertetett felméréséből.

2008.10.01 17:06MTI

Obama és McCain a legutóbbi napokig fej-fej mellett haladt a három, talán legfontosabbnak mondott ingadozó államban, Ohióban, Floridában és Pennsylvaniában, ahol egyik pártnak sincsen biztos, többségi bázisa, ezért a választói hangulatot négyévente árgus szemekkel figyelik az elemzők. 

A november 4-i választásig alig több mint egy hónap maradt, és az említett három szövetségi állam 68 elektori szavazattal rendelkezik (a győzelemhez 270 elektori voks kell). Barack Obama népszerűsége a három államban 50 százalák fölé ugrott az első elnökjelölti vita, valamint azután, hogy a képviselőház hétfőn váratlanul elutasította a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag tervét. Floridában Obama népszerűsége 51, McCainé 43 százalékos. Ohióban 50-42-re, Pennsylvaniában 54-39-re vezet a demokrata jelölt. 1960 óta egyetlen olyan elnökjelölt sem tudott győzni, aki ebből a három államból legalább kettőben nem nyert. 

Elemzők több tényezővel magyarázzák Obama pozíciójának javulását. Az illinois-i szenátor jobban szerepelt a televíziós vitán; a közvélemény jelentős hányada ellenérzéssel viseltetik a republikánus alelnökjelölttel, Sarah Palin alaszkai kormányzóval szemben; és egyre többen vannak meggyőződve arról, hogy Obama alkalmasabb a gazdasági válság kezelésére, mint az arizonai szenátor. Miközben a véleményformáló elit türelmetlenül várja az alelnökjelöltek csütörtök esti vitáját, a kampány napirendjét és a népszerűségi mutatók alakulását mind inkább a pénzügyi válság befolyásolja, előrejelezhetetlen módon. 

Szakértők egyetértenek abban, hogy a verseny középpontjában októberben is egészen biztosan a gazdasági bajok és az orvoslás módjai lesznek, illetve az, hogy melyik jelölt az alkalmasabb a gondok megoldására. Az iraki háború, a nemzetbiztonsági és külpolitikai kérdések szerepe háttérbe szorult.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.