A választók érdektelensége miatt
Érvénytelen volt a Nagyvárad és Váradszentmárton egyesüléséről tartott népszavazás
A nagyváradi választók érdektelensége miatt érvénytelen volt a Nagyvárad és Váradszentmárton egyesüléséről tartott vasárnapi népszavazás.
2015.05.11 12:29MTIA nagyváradi polgármesteri hivatal honlapján hétfőn közzétett végleges eredmények szerint a város választópolgárainak csupán 19,69 százaléka adta le szavazatát, míg Váradszentmártonban a szavazók 47,9 százaléka szavazott. A referendum akkor lett volna érvényes, ha mindkét településen a választók több mint 30 százaléka járul az urnákhoz.
A véleménynyilvánító nagyváradiak elsöprő többsége (96,52 százalék) a két település egyesülésére szavazott. Váradszentmártonban az egyesülést támogatók enyhe többségét (54,5 százalék) jelezte a referendum.
Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere az urnazáráskor tett nyilatkozatában sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a 30 napos kampány ideje alatt nem sikerült elég sok nagyváradi polgárhoz eljuttatni az egyesülés tétjéről szóló üzenetet. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben megválasztott politikus a szavazati arányokat még nem ismerve kijelentette, ha mindkét településen az igenek győznek, gondolkozni lehet egy újabb referendum kiírásán.
A polgármester hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, azt kezdeményezi, hogy június 14-én tartsanak újabb népszavazást, ezúttal csak Nagyváradon - közölte a Bihoreanul.ro portál. Ilie Bolojan elmondta, törvényértelmezése szerint nem kell Váradszentmártonban is megismételni a szavazást, hiszen a törvény nem írja elő, hogy mindkét településen ugyanazon a napon kell kikérni a választók véleményét. Hozzátette, a váradi szavazást úgy is meg lehetne ismételni, hogy az ne rójon többletköltségeket a városra.
A nagyváradi magyarság aggódva tekintett a népszavazásra, ugyanis a két település egyesülésével Nagyváradon a jelenlegi 24,5 százalékosról 22 százalékosra csökkent volna a magyarság aránya. Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) távolmaradásra szólította fel a magyar szavazókat. A párt Bihar megyei elnöke, Csomortányi István arra hivatkozott felhívásában, hogy a magyarság aránya akár már a 2021-es népszámláláson húsz százalék alá csökkenhet, márpedig a romániai közigazgatási törvény azokon a településeken írja elő a kétnyelvű feliratozást és az anyanyelvhasználat jogát a közigazgatásban, ahol egy kisebbség aránya meghaladja a húsz százalékot.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyáltalán nem szólalt meg a választási kampányban. Amint Szabó Ödön, a szövetség Bihar megyei szervezetének az elnöke a maszol.ro portálnak hétfőn megerősítette, azért hallgattak, mert el szerették volna kerülni, hogy román-magyar üggyé alakuljon a településegyesítés kérdése. A politikus úgy vélte, a város megtakaríthatta volna azt a pénzt, amit a népszavazásra költött.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06