Közép-Európa 1989
Brüsszel és Berlin is köszönti a fal leomlásának évfordulóját
Európának vissza kell költöznie a szívekbe, mert a falat ledöntő emberek szenvedélyesen és bátran cselekedtek, hogy lebontsák mindazt, ami elválasztotta őket.
2014.11.09 14:46MTI
Közleményt adott ki vasárnap Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, amelyben aláhúzta, hogy a berlini fal leomlását követően a világ mindörökre megváltozott.
"Németország újraegyesült, s a német egység az európai egység katalizátora lett" - írta közleményében a luxemburgi politikus.
Juncker fontosnak tartotta kiemelni, hogy Európának vissza kell költöznie a szívekbe, mert a falat ledöntő emberek szenvedélyesen és bátran cselekedtek, hogy lebontsák mindazt, ami elválasztotta őket, szemük előtt pedig a béke, a szabadság, az egység, a demokrácia és a jólét vágya lebegett.
"Két évtizeddel később sem szabad elfelejtenünk, hogy a béke nem természetes adottság Európában. Most minden eddiginél fontosabb, hogy Európa megőrizze a békét és a szabadságot" - nyomatékosította a bizottság múlt hét végén hivatalba lépett új elnöke, s úgy vélte, hogy az unió erősebbé teszi a nemzetállamokat.
Juncker szerint a fal leomlását követően új hidak épülhettek a népek között, az ő dolga a bizottság elnökeként pedig az, hogy kijavítsa a repedéseket ezeket a hidakon, amelyek a második világháború utáni legsúlyosabb gazdasági és pénzügyi válság miatt jelentek meg.
"Mi vagyunk az utolsó esély Európája. Meg kell ragadnunk ezt a lehetőséget, hogy megadjuk Európa polgárai számára az újrakezdés lehetőségét, amit tőlünk várnak" - zárta közleményét Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
A berlini fal ledöntésének évfordulója, november 9. nemcsak az öröm napja, hanem a német történelemből fakadó felelősség napja is - emelte ki a német kancellár vasárnap Berlinben a fal történetével és emlékezetével foglalkozó központi emlékhely (Gedenkstätte Berliner Mauer) új állandó kiállítását megnyitó beszédében.
Angela Merkel hangsúlyozta, hogy nincs még egy olyan nap, amelyben annyira összesűrűsödik a huszadik századi német történelem, mint november 9.
Felidézte: 1918-ban II. Vilmos lemondásával ezen a napon ért véget a német császárság története és az első világháború négy "rettenetes éve", és 1923-ban Adolf Hitler ezen a napon próbálta megdönteni a weimari köztársaságot, 1938-ban pedig éppen november 9., a kristályéjszaka néven elhíresült zsidóellenes pogromsorozat adta meg a felütést a holokausztban kiteljesedett "civilizációs töréshez" - mondta Angela Merkel.
1938-ban november 9. a "szégyen és a gyalázat" napja volt, 61 évvel később viszont "a boldogság és az öröm" napja lett - emelte ki.
A fal ledöntésének évfordulóján azonban "nemcsak örömöt érzek, hanem elsősorban a felelősséget, amelyet ránk (mai németekre) helyez történelmünk" - mondta a kancellár.