Az orosz-grúz konfliktus miatt hívták össze
Putyin "józan álláspontot" vár a rendkívüli EU-csúcstól
Vlagyimir Putyin orosz kormányfő reményét fejezte ki pénteken, hogy az Európai Unió józan álláspontra helyezkedik, és nem fogad el szankciókat hétfői csúcsértekezletén, amelyet az orosz-grúz konfliktus miatt hívott össze.
2008.08.30 08:32MTI"A szankciók kérdése nem közömbös számunkra. Reméljük, hogy a józan ész felülkerekedik" - mondta Putyin abban az interjúban, amelyet az ARD német közszolgálati televíziónak adott a fekete-tengeri Szocsiban. Az orosz vezető kijelentette, hogy amint enyhül a helyzet a térségben, Moszkva visszavonja katonáit Grúzia belsejéből a (grúz-déloszét határ térségében kijelölt) úgynevezett konfliktusövezetbe.
"Nem tervezzük a katonáinkat hosszútávon a dél-oszétiai és abháziai biztonsági övezetben hagyni" - tette hozzá, az elnökből miniszterelnökké lett Putyin, hangsúlyozva, hogy az orosz fél kívánatosnak tartja EU- és EBESZ-megfigyelőknek (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) a térségbe telepítését. "A határuk védelmében fogunk még segíteni a dél-oszétiaiaknak" - mondta. A miniszterelnök visszautasította és provokációnak nevezte azokat a nyugati aggodalmakat, hogy Oroszország esetleg az Ukrajnához tartozó fekete-tengeri félszigetet, a Krímet is lerohanhatja
Putyin a német televíziós interjúban megismételte azt a tézisét, miszerint az Egyesült Államokban kormányon lévő Republikánus Pártnak konkrét érdeke fűződött ahhoz, hogy az amerikai választási kampány idején kiéleződjön a dél-kaukázusi helyzet. Szavai szerint Washingtonban két lehetőséggel számoltak: vagy a grúzok "kicsi és gyors győzelmével", vagy azzal, hogy a (konfliktus kapcsán) Oroszországról kialakított ellenségkép újabb választási győzelemhez segítheti a kormányzó republikánusokat.
Újfent cáfolta, hogy Moszkva meg akarná buktatni a Nyugat-barát Miheil Szaakasvili grúz elnököt és akadályozni az ország NATO-ba való belépését. Leszögezte ugyanakkor, hogy nézete szerint az elkövetett grúz "háborús bűnökkel" Szaakasvili eljátszotta a jogát országa vezetésére, s ezért le kellene mondania az államfői posztról.
Az orosz kormányfő egy másik kérdés kapcsán kirohant az európai nemezetek ellen, amiért az Egyesült Államok mellé álltak Koszovó függetlenségének kérdésében, és figyelmeztette Európát, hogy Washington "külpolitikai érdekeinek kiszolgálásáért" cserébe semmit sem fog kapni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06