Török elnökválasztás
EBESZ: Erdogan nem volt korrekt, de nem lehet megfogni
A vasárnapi török elnökválasztás ugyan szabad volt, de a voksoláson győztes Recep Tayyip Erdogan a média elfogultsága és "az állami erőforrásokkal való visszaélése" miatt jelentős előnyt élvezett kihívóival szemben.
2014.08.11 19:25MTI
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői előzetes jelentésükben elsősorban azt rótták fel az eddig a miniszterelnöki tisztséget betöltő Erdogannak, hogy a politikus hivatalos állami eseményeket is kampányolásra használt fel, és azokon egyes esetekben nyíltan támadta egyik kihívóját.
A szervezet megfigyelői szerint míg a nagy tévéadók jelentős terjedelemben számoltak be Erdogan kampányáról, addig ellenfelei csak korlátozott felületet kaptak a tévében. A megfigyelők kiemelték, hogy média pártatlanságára vonatkozóan nem voltak érvényben egyértelmű szabályok. Emellett Erdogan a fizetett politikai hirdetések terén is előnyt élvezett.
Egy korábbi, nem az EBESZ által lefolytatott elemzésből egyébként az derült ki, hogy a kormányfő az állami médiában a választási kampány első napjaiban összesen 300 perc műsoridőt kapott, míg két kihívója, Ekmeleddin Ihsanoglu és Selahattin Demirtas három, illetve alig egy perc erejéig hallathatta hangját a közszolgálati tévécsatornákon.
Ettől függetlenül az EBESZ előzetes jelentése leszögezte, hogy alapvetően szabad volt a választás, és a gyülekezés és egyesülés szabadsága biztosítva volt a kampány során. Az EBESZ szerint mindent rendben találtak azon kevés szavazókörben, amelyet meglátogattak a megfigyelők.
Recep Tayyip Erdogan, aki 2003 óta vezeti a kormányt Törökországban, már az első fordulóban megnyerte az ország történelmének első közvetlen elnökválasztását, a voksok 51,79 százalékát szerezte meg.
Bírálói szerint Erdogan 11 év alatt gyakorlatilag abszolút hatalmat épített ki Törökországban, és a központosításra való törekvéseivel, a fékek és ellensúlyok lebontásával, illetve a konzervatív vallási értékek előtérbe helyezésével megosztotta az ország társadalmát.
Erdogan korábban kijelentette, hogy győzelme esetén elnöki rendszert akar bevezetni Törökországban, azaz továbbra is saját kezében akarja tartani a végrehajtói hatalmat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06