Gázai konfliktus
Hogyan működik az izraeli Vaskupola rakétavédelmi rendszer?
Izrael a Vaskupola rakétarendszerrel száll szembe a nagyobb lakott területek elleni palesztin rakétatámadásokkal.
2014.07.10 18:05MTI
Az izraeli védelmi erők tájékoztatása szerint a Vaskupola eddig kilencven százalékos sikerrel működött a harcok hétfő esti megindulása óta, s az utóbbi 24 órában megsemmisített 56, a Gázai övezetből indított rakétát. Palesztin területről eddig 250 rakétával támadták Izrael területét. A Vaskupola csak olyan lövedékek ellen indít elfogórakétát, amelyek beépített, védendő területre esnének.
Miképpen működik az elfogó rakétarendszer, ennek járt utána a CNN amerikai hírtévé internetes oldalán.
A Vaskupola elnevezés olyan képzetet alkot, mintha a rendszer egy védőburkot vonna a megvédendő lakott terület fölé. A gyakorlatban a rendszer a beérkező (ellenséges) rakétákat veszi célba és egy elfogó rakétát indít azért, hogy azt a levegőben megsemmisítse.
Minden egyes ütegnek tűzvezető radarja van, amely azonosítja a célpontokat és röppályájukat. Az ütegnek egy hordozható rakétavetője is van. A rendszer könnyen szállítható, csupán néhány óra szükséges áttelepítéséhez, és üzembe helyezéséhez.
A rendszer (elfogó) rakétájának nagy a manőverező képessége. Három méter hosszú, átmérője 15 centiméter, súlya 90 kilogramm. A rakétafej nagy erejű robbanótöltete 11 kilogrammos. Hatótávolsága 4-től 70 kilométerig terjed.
A Vaskupola rendszer minden időjárási körülmény között bevethető, egyidejűleg több rakéta elfogására képes - állítja az izraeli hadsereg. Radarja észleli az (ellenséges) rakéta indítását, a rendszer - figyelembe véve a támadó rakéta lehetséges pályáját - továbbítja az információt az ellenőrző központba. Ez utóbbi kiszámítja a támadórakétával történő ütközés - előre látható - helyét. Amennyiben az adott területet meg kell védeni, ellenrakétát indít, ennek töltete a támadó rakéta közelében robban, olyan helyen, ahol feltehetően nem okoz pusztítást.
A Vaskupola rendszert 2007-ben kezdték el fejleszteni. Az első üteget Izrael déli részén telepítették 2011-ben. Az izraeli légierő tájékoztatása szerint 2011-ben hetven százalékos sikerrel működött.
Egy üteg ára 50 millió dollár (11 milliárd forint), az elfogó rakéta legalább 62 ezer dollárba (mintegy 14 millió forint) kerül - írta az IHS Jane's védelmi tanácsadó és elemző cég.
Számos ország mutatott érdeklődést a Vaskupola megvásárlására, közte Dél-Korea, több európai NATO-tagország, amelynek katonái Afganisztánban szolgáltak, továbbá az Egyesült Államok, amely idén 235 millió dollárral járult hozzá a rakétavédelmi rendszer fejlesztéséhez és gyártásához.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06