"Hogyan ne büntessük meg Oroszországot?"
A Nyugat tehetetlen Grúzia ügyében
Úgy tűnik, Grúziában Oroszország szája íze szerint fognak alakulni a dolgok, a Nyugat ugyanis tehetetlen, a gazdasági szankciók visszafelé sülhetnek el - állapította meg a Newsweek.
2008.08.25 07:28MTIKatonai eszközöket a nyugati országoknak a Kaukázusban nem áll szándékukban bevetni, a harcias retorika részükről így csak hetvenkedés, blöff volt - írta Clifford Gaddy "Hogyan ne büntessük meg Oroszországot?" című cikkében. Moszkva megfenyítésére a gazdasági büntetés marad, amely viszont a világgazdasági rendszerre nézve is veszélyekkel járhat.
Sok nyugati politikus szerint meg kellene gátolni Oroszország csatlakozását a Kereskedelmi Világszervezethez, ki kellene zárni a fejlett ipari országok G8-as klubjából és korlátozni kellene a Nyugattal való kereskedelmi forgalmát, beruházásait. Ez a Newsweek szerint téves megközelítés, amely eredménytelen volna, sőt, ellenkező hatása lenne, több kára származna belőle a Nyugatnak, mint Oroszországnak. A nyugati érdekek sérülnének, ha Moszkva például leállítaná az együttműködést az űrkutatási és atomenergia-programokban.
Az orosz gazdasági kapcsolatok elvágása a lehetőségek megszüntetését is jelentené. A szerző szerint a globális gazdaság addig jól működik, ameddig szereplői betartják a szabályokat. Annak azonban nem lehet jó eredménye, ha egy fontos szereplő félig betartja a szabályokat, félig nem. Oroszország energiaforrásai és pénztartalékai alapján pedig kulcsszereplő, teljesen a rendszeren belül kell tartani. Oroszország persze rendkívüli eset.
A sztálinista múlt máig áthatja az ország belső ügyeit és külpolitikáját, gazdasági életét. Moszkva a biztonsági kockázatok miatt talán nem reagálna azonnal és kiszámíthatóan a Nyugat által világosnak tekintett pozitív vagy negatív gazdasági ösztönzőkre. Oroszország olaj- és gázkészletének köszönhetően úgy tudta gazdaságát feléleszteni, hogy nem vált nyugativá. "Talán tévedtünk, amikor megelőlegeztük azt a feltételezést, hogy Oroszország biztosan a normalizálódás útjára lépett" - összegezte véleményét a Newsweek szerzője, aki szerint ezek után viszont már nem engedhető meg még egy, súlyosabb tévedés: nem lehet a világ legnagyobb energiaexportőrét, az amerikai deficit egyik legnagyobb finanszírozóját kitaszítottságba lökni és a már így is kissé bizonytalan nemzetközi gazdasági rend ellenlábasává tenni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06