Ukrán válság
Nemcsak Putyinnak, Bidennek is tetszik a Porosenko által elrendelt tűzszünet
Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a kelet-ukrajnai szakadár fegyveresek nem viszonozzák az ukrán kormány által pénteken elrendelt egyhetes tűzszünetet.
2014.06.23 09:43MTI
Joe Biden amerikai alelnök üdvözölte a Petro Porosenko ukrán államfő által egyoldalúan kihirdetett tűzszünetet, ugyanakkor ismét szankciókkal fenyegetőzött arra az esetre, ha Moszkva nem tesz lépéseket a kelet-ukrajnai erőszak beszüntetésére.
A Fehér Ház közleménye szerint Biden a Porosenkóval folytatott vasárnapi telefonbeszélgetés során aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a kelet-ukrajnai szakadár fegyveresek nem viszonozzák az ukrán kormány által pénteken elrendelt egyhetes tűzszünetet.
Az amerikai alelnök elismerően szólt arról, hogy az ukrán elnök - összhangban béketervével - továbbra is elkötelezett amellett, hogy megbeszéléseket folytasson a kelet-ukrajnai polgári vezetőkkel.
Porosenko azzal vádolta a szakadárokat, hogy a tűzszünet ellenére folytatják az ukrán kormányerők elleni támadásokat.
Biden hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok szorosan együttműködik a világ vezető gazdaságait tömörítő G7 többi tagjával - Nagy-Britanniával, Kanadával, Franciaországgal, Németországgal, Olaszországgal és Japánnal - annak érdekében, hogy újabb büntető intézkedésekkel sújtsa Moszkvát, ha utóbbi nem teszi meg az országcsoport június eleji brüsszeli csúcstalálkozóján kért intézkedéseket.
A Kreml sajtószolgálata szombaton közölte, hogy Vlagyimir Putyin támogatásáról biztosította a Porosenko által elrendelt tűzszünetet, az orosz államfő ugyanakkor sürgette, hogy a felek szüntessenek be minden ellenséges akciót, és kezdjenek el tárgyalni. Putyin hangsúlyozta: a béketerv nem lesz "életképes" a tárgyalások irányába tett gyakorlati lépések nélkül.
Az orosz elnök az Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia államfővel szombaton folytatott telefonbeszélgetés alkalmával támogatásáról biztosította az ukrán válság rendezési tervét.