Szír zűr
Csak a globális fegyverembargó fékezheti meg a szír mészárlást?
Világméretű fegyverembargó bevezetését javasolta Szíria ellen az ENSZ-főtitkár.
2014.06.20 20:25MTI
Ban Ki Mun az Ázsia Társaság nevű New York-i szervezet közönsége előtt beszélt a szíriai válságról.
"Üdvözlöm Irán és Szaúd-Arábia közeledését, és remélem, hogy megteremtik a bizalmat egymás között, s megváltoztatják a Szíriában, Irakban, Libanonban és máshol folytatott romboló versengésüket" - mondta.
Ban csalódottságát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a nemzetközi közösségnek máig nem sikerült megoldást találnia a három éve tartó és több mint 162 ezer ember halálát okozó szíriai belháborúra.
"Szíria napjainkban egyre inkább egy bukott állam képét mutatja" - jelentette ki az ENSZ főtitkára, hozzátéve, hogy "a konfliktus mára látványosan és pusztítón átterjedt Irakra".
A Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette rezsimet elsősorban Oroszország és Irán, az elmozdításáért harcoló felkelőket pedig a nyugati országok és a Perzsa-(Arab-)öböl menti államok támogatják. A szembenállás az ENSZ Biztonsági Tanácsát is megbénítja.
A főtitkár szerint fontos lenne felhagyni a szíriai fegyverszállításokkal. Ban Ki Mun azon véleményének is hangot adott, hogy felelőtlenség a külföldi hatalmak és csoportok részéről, hogy az atrocitások ellenére továbbra is katonai segítséget nyújtanak a polgárháborús feleknek.
"Arra szólítom fel a Biztonsági Tanácsot, hogy rendeljen el fegyverembargót. Ha a tanács megosztottsága ezt továbbra is lehetetlenné teszi, akkor felhívom az országokat, hogy fogadják azt el egyenként. A Szíriával szomszédos országoknak szigorúan tiltaniuk kellene, hogy szárazföldi határaikat és légterüket fegyverszállításra és csempészésre használják" - hangsúlyozta.
Damaszkusz egyik fő fegyverszállítója Oroszország, az Egyesült Államok "halált nem okozó" katonai felszerelésekkel, valamint - egyes közlések szerint - könnyűfegyverekkel és páncéltörő rakétákkal támogatja a felkelőket.