Segítség a szakadároknak

Ukrán belügyminiszter: harckocsik hatoltak be Oroszországból

Az ukrán belügyminiszter csütörtökön azt állította, a "terroristák" által elfoglalt határátkelő pontokon keresztül harckocsik és egyéb katonai járművek hatoltak be Oroszországból Kelet-Ukrajnába, hogy segítséget nyújtsanak az ottani oroszbarát szakadároknak.

2014.06.12 19:05MTI
freedigitalphotos.net/Tom Curtis

Kijevi sajtóértekezletén Arszen Avakov hírszerzési jelentésekre és megfigyelésekre hivatkozva arról beszélt, hogy az elmúlt három napban az orosz-ukrán határon páncélozott szállító harcjárművek és egyéb gépjárművek, köztük páncélozott járművek haladtak át, tüzérségi fegyverekkel.

"A hírszerzési értesülések és saját megfigyelési adataink szerint három napja járműoszlopok áthaladása zajlik egyebek között Gyakove térségében a terroristák által elfoglalt határátkelőkön, annak ellenére, hogy az Oroszországi Föderáció kinyilvánította, üdvözli a békefolyamatot, és utasítást adott a határellenőrzés megerősítésére" - mondta a miniszter.

Az ukrán elnöki hivatal később arról tájékoztatott, hogy Petro Porosenko államfő válságtanácskozást tartott a biztonsági erők vezetőivel, akik jelentették az államfőnek, hogy a kormányerők ismét ellenőrzésük alá vonták az orosz-ukrán határ szóban forgó, mintegy száz kilométeres kelet-ukrajnai szakaszát.

A határ túloldaláról küldött tankokkal kapcsolatban a közlemény kiemelte: "Ez volt az első alkalom, hogy a felkelők Oroszországból érkezett harckocsikat vetettek be."

Az AFP hírügynökség szerint a (határ ellenőrzésének visszaszerzésére irányuló) művelet a Porosenko által múlt héten bejelentett béketervnek a része, amelyről az új ukrán államfő csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Joe Biden amerikai alelnökkel és Angela Merkel német kancellárral is egyeztetett telefonon.

Andrij Descsicja ukrán külügyminiszter a nap folyamán Moszkvára hárította a felelősséget, amiért még nem sikerült előrelépni a Kelet-Ukrajnában kialakult válság megoldásában, Moszkva szerint viszont Kijevnek kellene megtennie az első lépést a megbékélés felé.

"Arra van szükség, hogy Oroszország felhagyjon a szakadárok támogatásával. Be kell szüntetni azt, hogy (a Kreml) harcosokkal teli páncélozott járműveket és teherautókat küldjön a keleti régiókba" - mondta Descsicja egy sajtótájékoztatón.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter előzőleg azt hangsúlyozta, hogy az erőszak beszüntetését az oroszbarát felkelők elleni "megtorló művelet" felfüggesztésével kell kezdeni. "Tudjuk, hogy a felkelők az ország délkeleti részén készek beszüntetni a harcokat, de az első lépést - minden szabály szerint - a kijevi hatóságoknak kell megtenniük (...)" - tette hozzá az orosz diplomácia vezetője.

Lavrov kifogásolta, hogy az új ukrán államfő béketervéből egyelőre semmit sem látnak megvalósulni, s bejelentette, hogy Moszkva határozattervezetet nyújt be az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) annak érdekében, hogy Ukrajna harcok sújtotta keleti részén megvalósuljon a tervezett tűzszünet.

Petro Porosenko ukrán államfő délután telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel arról, hogy milyen lépésekkel lehetne véget vetni az erőszaknak Kelet-Ukrajnában - közölte a Kreml.

Ugyanerről a beszélgetésről Porosenko szóvivője világhálós honlapján azt írta, hogy az ukrán elnök "elfogadhatatlannak" minősítette, hogy Moszkva harckocsikat engedett át ukrán területre.

Porosenko tervezetének egyik sarokköve egy biztonsági folyosó létrehozása az eddig 270 halálos áldozatot követelő kelet-ukrajnai harcok elől menekülő civilek számára. Miközben az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) egy szóvivője csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy fegyveres erőik már megkezdték a fegyvertelen civilek kiengedését a harcok térségéből, és dolgoznak a biztonsági folyosó kialakításán is, Alekszandr Borodaj, Donyeck megye egyoldalúan kikiáltott "miniszterelnöke" kételyeit fejezte ki azzal kapcsolatosan, képes lesz-e Kijev létrehozni a folyosót.

A kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyékben továbbra is folyamatosak a fegyveres összecsapások az oroszbarát szakadárok és az ukrán kormányerők között.

Az orosz titkosszolgálatok rosztovi támaszpontjukon krími lakosokat képeztek ki diverzáns feladatokra, hogy később a kelet-ukrajnai Donyec-medencében vessék be őket - állította Facebook-oldalán Dmitro Timcsuk, a kijevi Katonai és Politikai Tanulmányok Központjának vezetője.

Az ukrajnai "Információs Ellenállás" elnevezésű szervezet értesülései szerint mintegy 80 emberről van szó. Ők korábban a krími önvédelmi erők kötelékében részt vettek a különböző ukrán állami létesítmények elfoglalásában a félsziget orosz annektálásakor - közölte a szakértő.

A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott diplomáciai táviratok szerint Petro Porosenko új ukrán elnök évekkel ezelőtt információkat szolgáltatott a kijevi amerikai nagykövetségnek az ukrán belpolitikai helyzetről - jelentette az orosz média csütörtökön.

A 2006-os keltezésű táviratok szerint Porosenko a korábbi elnök, Viktor Juscsenko vezette Mi Ukrajnánk párt belső ügyeit ismerő személyként jelentkezett az amerikaiaknál, és az akkori koalíciós tárgyalásokról adott át információkat a nagykövetségnek.

A visegrádi országok (V4) vezérkari főnökei azt javasolják Magyarország, Csehország, Szlovákia és Lengyelország politikai vezetőinek, hogy hivatalosan is hívják meg Ukrajnát a 2016-ra felállítandó közös harccsoportba - közölte Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök csütörtökön Balatonőszödön, a V4-ek katonai vezetőinek kétnapos tanácskozása után.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.