Több kebabot már ne!

A németek nem látnák szívesen a törököket az EU-ban

A török uniós tagság gondolatát elvetők aránya meghaladta a kétharmadot.

2014.05.27 18:45MTI
Forrás: Wikipedia

A Stern című magazin kedden ismertetett felmérése szerint a csatlakozási tárgyalások kezdete, 2005 óta 52 százalékról 69 százalékra emelkedett a Törökország uniós tagságát ellenzők aránya, míg az ország felvételét támogatók aránya 43 százalékról 26 százalékra süllyedt.

A felmérés alig néhány nappal azután mutatja meg az uralkodó véleményt, hogy Recep Tayyip Erdogan Kölnben több mint 10 ezer híve előtt elmondott beszédében felszólította a nagyjából 3 milliós németországi török közösség tagjait, hogy tagolódjanak be a német társadalomba, de őrizzék meg nemzeti önazonosságukat.

A szombati Erdogan-beszéd idején több tízezren tüntettek Kölnben a török kormányfő ellen, a szabadságjogok sorozatos megsértését és az ellenzéki hangok elnyomását vetve a konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) vezetőjének szemére.

Törökország 1987-ben nyújtott be tagfelvételi kérelmet az EU-hoz. A csatlakozási tárgyalások 18 évvel később kezdődtek. A 35 fejezetből eddig egyet sikerült lezárni. A tárgyalásokat egyebek között az hátráltatja, hogy Törökország nem ismeri el az uniós tag Ciprusi Köztársaságot.

Németországban a konzervatív pártok ellenzik Törökország uniós tagságát, elsősorban a kulturális különbségekre és az ország hatalmas méretére és lakosságára hivatkozva, de támogatják a csatlakozási tárgyalásokat, mert úgy vélik, hogy az hozzájárulhat az ország modernizációjához. A baloldali pártok jellemzően támogatják Törökország felvételét, de úgy vélik, hogy a következő években nem lehet folytatni a bővítési folyamatot, mert az EU nincs felkészülve újabb tagok fogadására.

A török kormányfő a legutóbbi berlini látogatásán, az idén februárban a Német Külpolitikai Társaságban (DGAP) tartott előadásában hangsúlyozta, hogy országa az uniós tagság megszerzésére törekszik, de az EU-nak is éppen úgy szüksége van Törökországra, mint Törökországnak az EU-ra. "A 21. század folyamatait nem lehet Törökország nélkül alakítani" - mondta Recep Tayyip Erdogan, rámutatva arra, hogy a csaknem 77 milliós ország gazdasága gyors ütemben növekedik, és Ankarának jelentős befolyása van a közel-keleti térségben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.