Bosznia-Hercegovinában
Kimosta az árvíz, felrobbant az akna
A földcsuszamlások egész aknamezőket mozdítottak el Bosznia-Hercegovinában, ahol a kilencvenes években, a boszniai polgárháború idején a szemben álló felek mintegy egymillió taposóaknát telepítettek.
2014.05.21 16:14MTI
Felrobbant egy akna, amelyet az árvíz mosott ki a földből a Bosznia-Hercegovina északi részén fekvő Brckóban. Senki nem sebesült meg a robbanásban. A hivatalos szervek szerint Szerbiában nem kell az aknáktól tartani.
A földcsuszamlások egész aknamezőket mozdítottak el Bosznia-Hercegovinában, ahol a kilencvenes években, a boszniai polgárháború idején a szemben álló felek mintegy egymillió taposóaknát telepítettek. Azóta nagy erőfeszítéseket tettek ezek eltávolítására, ennek ellenére mintegy 120 ezer ilyen robbanóeszköz még mindig a földben van.
A boszniai hatóságok azokon a helyeken, ahol már visszahúzódott a víz, újra kihelyezik a figyelmeztető táblákat, illetve az új helyre vándorolt aknamezőket is jelzéssel látják el.
Branislav Jovanovic, a szerbiai aknamentesítési központ vezetője közölte, hogy Szerbiában nem kell az esetleges átsodort vagy a földcsuszamlások miatt elmozdult aknák miatt aggódni, folyamatosan felügyelik a veszélyeztetett területeket.
Jovanovic hozzátette, hogy elméletileg Bosznia-Hercegovinából és Horvátországból átsodorhatnak a folyók aknákat, gyakorlatilag azonban ennek nagyon kicsi a valószínűsége.
Ezzel egy időben Predrag Maric, a rendkívüli helyzetekért felelős belügyminisztériumi osztály vezetője arról biztosította a közvéleményt, hogy Szerbiában már nincsenek veszélyeztetett helyek, a mentőegységek azonban teljes készültségben maradnak mindaddig, amíg teljesen normalizálódik a helyzet az országban.
Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában összesen több mint negyven halálos áldozatot követelt a térségben példátlan árvízi katasztrófa, többen eltűntek.
Részvéttáviratban fejezte ki együttérzését Áder János államfő Tomislav Nikolicnak, a Szerb Köztársaság elnökének, valamint Bakir Izetbegovicnak, Bosznia-Hercegovina Elnöksége soros elnökének az országaikat sújtó természeti csapások miatt.
A szerdán elküldött leveleket a Köztársasági Elnöki Hivatal juttatta el az MTI-hez.
A köztársasági elnök a szerb elnöknek címzett levelében úgy fogalmazott: "a halálos áldozatokat követelő katasztrófa, az árvíz okozta pusztulás megrendítő képeit látva őszinte részvétemet nyilvánítom, és osztozom az áldozatok hozzátartozóinak fájdalmában".
Megerősítette: Szerbia számíthat Magyarországra. A magyar kormány az azonnali segítségnyújtás mellett döntött - idézte fel -, emellett számos civil szervezet is a bajbajutottak segítségére sietett.
Áder János a másik levélben a magyar nép nevében is együttérzését fejezte ki a Bosznia-Hercegovinát sújtó árvíz számos halálos áldozatai és sérültjei miatt. "Őszintén remélem, hogy a nehéz órák véget érnek, és Bosznia-Hercegovina rövidesen már a károk helyreállítására összpontosíthatja a figyelmét. Ebben, akárcsak az árvíz következményeinek elhárításában továbbra is számíthatnak Magyarország támogatására" - írta a Bakir Izetbegovicnak címzett levelében az államfő.
Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában összesen több mint negyven halálos áldozatot követelt a térségben példátlan árvízi katasztrófa, többen eltűntek.