1999-ben vértelen államcsínnyel került hatalomra

Musarraf bejelentette lemondását

Pervez Musarraf pakisztáni elnök hétfőn bejelentette: lemond, hogy elkerülje az ország érdekeit sértő alkotmányos vádeljárást.

2008.08.18 11:58MTI

"Miután áttekintettem a helyzetet és konzultáltam jogi tanácsadóimmal, illetve politikai szövetségeseimmel, tanácsaik alapján a lemondás mellett döntöttem" - jelentette be az államfő a nemzethez intézett televíziós üzenetében. "A nép kezébe helyezem a jövőmet" - mondta az elnök komor arckifejezéssel beszéde végén, amelyben védelmezte kormányzását és a koalíciós kormányt vádolta meg azzal, hogy aláássa Pakisztán, az egyetlen atomfegyverrel rendelkező muzulmán állam alapjait. Pervez Musarraf 1999. október 12-én került hatalomra vértelen államcsínnyel. 

Az Egyesült Államok stratégiai szövetségesévé vált, támogatta a terrorizmus elleni háborút, A meggyilkolt volt kormányfő, Benazir Bhutto pártja, a Pakisztáni Néppárt (PPP) által vezetett koalíciós kormány augusztus 8-án jelentette be, hogy alkotmányos vádeljárást kezdeményez az államfő ellen. A vádemelésről a PPP vezetője, Aszif Ali Zardari, Bhutto férje és a Pakisztáni Muzulmán Liga irányítója, a Musarraf által 1999-ben megbuktatott Navaz Sarif egykori kormányfő állapodott meg hosszú tárgyalásokat követően. 

Az államfő népszerűsége az utóbbi években rohamosan csökkent az Egyesült Államokkal ápolt szoros kapcsolatok miatt. Pakisztán az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat számos tagját fogta el és mintegy ezer pakisztáni katona esett el a tálibok erősségének számító, Afganisztánnal határos törzsi vidékeken vívott harcokban. Hírnevének az is sokat ártott, hogy tavaly elmozdított helyéről számos bírót és szükségállapotot vezetett be az országban. 

Politikai ellenfelei februárban megnyerték a parlamenti választást, és azóta készülnek a megbuktatására. A kormány vasárnap jelentette be, hogy a hét elején benyújtják a parlamentben az alkotmányos vádindítványt, ha Musarraf nem mond le. A hadsereg egykori főparancsnokát az alkotmány megsértésével és hivatali kötelességmulasztással vádolják. Musarraf visszautasította a vádakat, de közölte: az ország lenne a vesztes, bármi lenne is az alkotmányos vádeljárás kimenetele.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.