"Van alapunk feltételezni"

Pasinszkij Oroszországot vádolta a szakadárokkal folytatott párbeszéd meghiúsításával

"Ajánlatot tettünk a szeparatistáknak, hogy tegyék le a fegyvert, és mi készek vagyunk új koncepciót keresni az együttélés formájára. Sajnálatos módon ezek a tárgyalások meghiúsultak. Van alapunk azt feltételezni, hogy Oroszország hiúsította meg azokat."

2014.05.11 14:17MTI
freedigitalphotos.net/worradmu

Oroszországot vádolta a kijevi vezetés és a kelet-ukrajnai szakadárok közötti párbeszéd meghiúsításával Szerhij Pasinszkij, az ukrán elnöki hivatal ügyvivő vezetője vasárnapi kijevi sajtótájékoztatóján.

Pasinszkij közölte, hogy "végső szakaszába" érkezett a terrorellenes művelet a Donyeck megye északi részén lévő Krasznij Liman, Szlovjanszk és Kramatorszk városokban. Azt mondta, az ukrán biztonsági erők "sok terroristát" megsemmisítettek, konkrét adatokat azonban nem közölt.

A Donyeck és Luhanszk megyében folyó népszavazással kapcsolatosan Pasinszkij megismételte a korábban hangoztatott kormányzati álláspontot, miszerint hivatalosan semmiféle referendum nem zajlik Ukrajnában.

Az ukrán hatóságok nem fogják megengedni nem állami fegyveres alakulatok létrehozását – reagált Szerhij PasinszkijRinat Ahmetov donyecki oligarcha cégcsoportjának a közleményére, amely a terrorellenes művelet beszüntetését szorgalmazta és önkéntes rendfenntartó alakulatok felállítását helyezte kilátásba.

A Metinveszt csoport honlapján megjelent nyilatkozat arra szólítja fel Kijevet, hogy hagyjon fel a nagyszabású harci cselekmények folytatásával Donyeck megye békés városaiban a fegyveres erők, nehéz technika és fegyverek felhasználásával.

„Úgy véljük, az ukrán katonáknak és a többi fegyveresnek is azonnal el kell hagyniuk a várost (Mariupolt)” – olvasható a közleményben, amely szerint az ukrán hatóságok még nem merítették ki a tárgyalásokban rejlő lehetőségeket, és meg kell hallaniuk Donyeck megye lakóinak a hangját, mert a hadműveletek folytatásának csakis az lehet a következménye, hogy a helyi lakosság többsége elveszíti a hatalom iránti bizalmát és tiszteletét.

A Metinveszt továbbá azt javasolja Kijevnek, hogy ismerje el, jóvátehetetlen hibákat követett el Mariupolban és Donyeck megye más városaiban, vonja ki a csapatait, kezdjen párbeszédet az állampolgárokkal, és azonnal hozzon kompromisszumos politikai döntéseket a szociális feszültség megszüntetése érdekében.

Az ukrán külügyminisztérium vasárnap kiadott közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy a Kelet-Ukrajnában zajló szeparatista népszavazásoknak semmiféle jogi következményük nincs az ország területi egységére nézve.

A referendumokat a tárca törvénytelennek, a Kreml által kezdeményezettnek, szervezettnek és finanszírozottnak nevezte.

"Ennek a komédiának a kezdeményezői tudatosan sértik meg Ukrajna alkotmányát és törvényeit" - szögezte le a külügyminisztérium, hozzátéve, hogy "a referendumok és provokációk mögött képzett, modern orosz fegyverekkel felszerelt terrorista bűnszervezetek állnak".

Bár a nyugati média függetlenségi népszavazásként számol be a kelet-ukrajnai referendumokról, ukrán és nyugati megfigyelők egyaránt felhívják a figyelmet: nem egyértelmű a Moszkva-barát szakadárok kérdésfeltevése. A szavazólapokon ugyanis az a kérdés áll, hogy "Támogatja-e Ön a donyecki (illetve luhanszki) népköztársaság állami önállóságát?", azaz nem a függetlenség szót használják, és szó sincs a szavazólapon az Oroszországhoz való csatlakozásról.

Roman Ljahin, a donyecki szakadárok választási bizottságának elnöke egy korábbi nyilatkozatában azt mondta, az "igenek" győzelme a népszavazáson nem dönti el azt, hogy a megye Ukrajna része marad, Oroszországé lesz, vagy független.

Állítása szerint ez csupán erkölcsi jogot ad a "népköztársaság" képviselőinek kifejezni, hogy a régióban lakók elégedetlenek a jelenlegi helyzettel, továbbá legitimálja intézményüket a nemzetközi közösség előtt. A szavazás közben újabb szabálytalanságokról érkezett hír.

A 62.ua helyi hírportál szerint Luhanszk megyében a tíz évvel ezelőtti, azaz a 2004-es választói névjegyzék alapján szavaznak. A hírportál szerint azóta mintegy 400 ezer fővel csökkent a megye lakosainak száma, így akár ennyi "holtlélek" szavazat is bekerülhet az urnákba.

Luhanszk megyében sok helyen nincsenek szavazófülkék, amivel megsértik a voksolás titkosságát. A Vesztyi című lap tudósítása szerint a szavazólapok a megyében egyszerűen fénymásolt, pecsét, sorszám és más biztonsági jel nélküli papírok.

Egyes helyeken az urnák nincsenek lepecsételve. Irina Berihina Luhanszk megyei ügyvivő kormányzó közölte, hogy a megye északi részén kilenc járásban nem tartanak népszavazást.

Szavai szerint az ottani településeken a szakadárok mozgóurnákat hordoznak, és megpróbálják az embereket a szavazásra kényszeríteni. A szakadárok sajtóközleményei szerint az urnákat várhatóan este nyolc órakor zárják, de "szükség esetén" tovább is nyitva tartanak a szavazóhelyiségek. Eredményt leghamarabb másnapra ígérnek.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.