Londoni elemzők
Ukrajnára nézve komoly veszélyt jelenthet a "belső invázió"
Oroszország a következő fél évben várhatóan további jelentős ukrajnai területek felett veszi át az ellenőrzést - jósolták helyzetértékelésükben londoni stratégiai elemzők.
2014.05.06 20:19MTI
Az Eurasia Group nevű globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport szakértői szerint ugyanakkor a teljes körű külső orosz katonai invázió - bár ennek is megvan a jelentős kockázata - nem valószínű, mivel ez igen magas költségekkel járna, és Vlagyimir Putyin orosz elnök jó eséllyel közvetlen katonai beavatkozás nélkül is el tudja érni ukrajnai céljait.
Az Eurasia több forgatókönyv-változatot dolgozott ki; ezek közül a legnagyobb, 55 százalékos valószínűséggel azt jósolja, hogy Oroszország de facto átveszi az ellenőrzést Kelet-Ukrajna nagy térségei felett az oroszpárti erők "belső inváziójával".
A ház szerint Putyin valószínűleg ezt az irányt részesíti előnyben. Ez a stratégia rájátszik az instabilitással kapcsolatos kelet-ukrajnai lakossági félelmekre, és lehetővé teszi Putyin számára éppen ennek az instabilitásnak a fokozását úgy, hogy közben elkerülheti a közvetlen orosz katonai intervenció esetén várható drákói külső szankciókat.
E stratégia elérhetővé teszi Oroszország fő céljait is, vagyis Ukrajna geopolitikai semlegességét és az ország irányításának "radikális decentralizációját". Moszkva szilárd biztosítékokat akar arra, hogy Ukrajna nem csatlakozik a NATO-hoz, és ha közeledik is az Európai Unióhoz, ez a folyamat lassú lesz - fogalmaznak keddi elemzésükben az Eurasia Group londoni szakértői.
A ház szerint ennek szerkezeti garanciájaként Oroszország bizonyos szintű "föderalizációt" akar, amelynek révén az egyes ukrajnai régiók nem csupán költségvetési, politikai és kulturális ügyeik, de saját külgazdasági politikájuk és a bűnüldözés felett is önrendelkezést kapnak.
Az Eurasia szakértői elvben 40 százalékos valószínűséget adnak a közvetlen orosz katonai inváziónak, elemzésük szerint ugyanakkor valójában nem valószínű az események ilyen irányú fordulata. A katonai akció potenciálisan véres szláv belháborúhoz vezetne, mivel az ukrán hadsereg és a milíciák szinte bizonyosan felvennék a harcot a benyomuló orosz haderővel, és ez otthon "nem jönne jól" Putyinnak.
Mindemellett - bár nem lehet tudni, hogy az orosz elnököt a gazdasági megfontolások milyen mértékben fogják vissza - az orosz gazdaság teljesítménye máris csökken, és a várható kemény nyugati szankciók felgyorsítanák és elmélyítenék e negatív gazdasági folyamatokat.
A katonai inváziót követő nyugati szankciók az orosz gazdaság jelentős ágazatait - köztük a pénzügyi, a fém- és bányaipari, a védelmi és a szállítási szektorokat - elszigetelnék a nyugati pénzügyi rendszertől.

Az Eurasia Group szerint azonban a szuverén törlesztésképtelenné válás legnagyobb veszélye Ukrajnát fenyegeti, főleg az ország feldarabolódása esetén, tekintettel a csökkenő adóbevételekre.
A ház jelenleg 30 százalékra teszi annak kockázatát, hogy Ukrajna leáll államadósság-kötelezettségeinek törlesztésével.
A cég stratégiai elemzői elenyésző, mindössze 5 százalék esélyt adnak annak a forgatókönyvüknek a megvalósulására, hogy Ukrajna viszonylag csekély nehézségek közepette megindulhat a nyugati integráció felé. E forgatókönyv alapján Putyin arra következtetésre jutna, hogy Kelet-Ukrajna jelentős térségeinek orosz ellenőrzés alá vonása nem érné meg a költségeket, az orosz gazdaság gyengesége pedig az ő hatalmát is veszélybe sodorná.
Más nagy londoni házak is azt tartják sokkal valószínűbbnek, hogy Ukrajnának területi - és ebből eredően gazdasági - veszteségek lehetőségével kell szembenéznie az orosz szeparatista erők belső térnyerése miatt.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzőrészlege által kidolgozott forgatókönyv azzal számol, hogy a kelet-ukrajnai orosz szeparatisták helyi népszavazásokat rendeznek a térség hovatartozásáról, és ezek a referendumok vezethetnek a területi veszteségekhez. Jóllehet a térség lakosságának többsége a felmérések szerint nem akar elszakadni Ukrajnától, a szeparatisták nagy valószínűséggel nem fogják megengedni a voksolás eredményének külső ellenőrzését.
A ház londoni elemzői szerint különösen a donyecki és a luhanszki terület elszakadása járna súlyos gazdasági következményekkel Ukrajna számára. A donyecki térség önmagában az ukrán hazai össztermék 12 százalékát adja, Luhanszk részesedése 4 százalék, a nyolc délkelet-ukrajnai megye együttes részaránya pedig 45 százalék - hangsúlyozzák a JP Morgan szakértői.