Standarddá váltak a megállapodásban foglaltak
Pásztor: a jövőben is tárgyalási alap lesz az SNS-szel kötött megállapodás
"A következő években is tárgyalási alapot jelentenek majd azok a pontok, amelyek a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) és a Szerb Haladó Párt (SNS) koalíciós szerződésében szerepelnek, vagyis a megállapodásban foglaltak ezzel standarddá váltak."
2014.04.28 20:59MTI
Most először sikerült olyan megegyezést kötnie a VMSZ-nek, amelybe minden számukra fontos pont bekerült - fogalmazott Pásztor István, a legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke hétfőn a Pannon RTV Közügyek című hírháttér műsorában.
Hozzátette: bárki is lesz a következő 4 vagy 8 évben a VMSZ koalíciós partnere, az SNS-szel kötött szerződésben foglaltak, illetve az azokból következő lépések mindenképpen tárgyalási alapot kell, hogy jelentsenek. A koalíciós szerződésben operatív, azonnal megoldható kérdések és hosszú távú, sok egyeztetést igénylő folyamatok is helyet kaptak.
A megállapodásnak része az is, hogy a VMSZ-nek mezőgazdasági, infrastrukturális, idegenforgalmi, szociális ügyi és egészségügyi államtitkára lesz az új szerb kormányban.
Ezzel kapcsolatban a VMSZ elnöke kifejtette: mivel az államtitkárok közvetlenül a miniszter munkatársai, ezért kapocsszerepet töltenek be a tárcák és a közvetlenül érintettek között, ez pedig erősíti az érdekérvényesítés lehetőségét.
Pásztor István azonban leszögezte azt is, hogy ezek a szakemberek "nem a magyar ügyek államtitkárai", hanem olyan politikusok, akik az ország ügyeire összpontosítanak, ezen felül pedig elsődleges feladatuk a magyar érdekek képviselete.
Ez azt jelenti - magyarázta -, hogy nem mások ellenében dolgoznak, hanem úgy végzik tevékenységüket, hogy az a vajdasági magyarság mellett a többi itt élő népnek is hasznára váljon. Arra a kérdésre, hogy jó döntés volt-e egy olyan kormányban szerepet vállalni, amelynek sok népszerűtlen intézkedése lesz, Pásztor István azt felelte, hogy a VMSZ-nek nem volt alternatívája.
Szerinte a vajdasági magyar képviselőknek ott kell lenniük, amikor ezek a népszerűtlen lépések megszületnek, mert "ha ott vagyunk, talán minimalizálni tudjuk azt a csapást, ami ránk is leselkedik, és talán kibontakozási lehetőségeket tudunk teremteni a vajdasági magyarok számára". Szerinte a lehető legrosszabb döntés az lett volna, ha most ellenzékben maradnak.