Jaszukuni-szentély
Japán megint Kínát és Dél-Koreát hergeli
A japán belügyminiszter ellátogatott a háborús áldozatoknak - köztük kivégzett háborús bűnösöknek is - emléket állító Jaszukuni-szentélybe.
2014.04.12 13:05MTI
Ez valószínűleg kiváltja Kína és Dél-Korea haragját, mint ahogy ez rendre megtörtént, amikor valamely japán kormánytag elzarándokolt a kegyhelyhez.
Sindo Jositaka - mint általában az odalátogató politikusok - azt hangoztatta, hogy mint magánszemély imádkozott a szentélyben az Ivo Dzsima-i csatában elesett katonákért. "Azt tettem, amit mindig, amikor ellátogatok a szentélybe: imádkoztam a békéért azok előtt, akik életüket áldozták a háborúban, és ismét megfogadtam, hogy soha nem okozunk ilyen tragédiát" - jelentette ki a miniszter újságíróknak nyilatkozva. Sindo unokája egy neves japán birodalmi tábornoknak, Kuribajasi Tadamicsinek, aki az 1945. február 19-étől március 26-áig tartó Ivo Dzsima-i csata utolsó napjaiban az ott harcoló japán erők parancsnoka volt.
A stratégiai jelentőségű szigetért folyó harcban 6800 amerikai és 21 ezer 500 japán katona halt meg - a japánok egy része rituális öngyilkosságot követett el. Tizenkétezer japánt mind a mai napig eltűntként tartanak nyilván. A kínai külügyminisztérium a miniszteri látogatásra reagálva közölte: a japán kormány ismét bebizonyította, hogy "helytelenül cselekszik, amikor szembe kell néznie a történelemmel".
"Felszólítjuk Japánt, hogy közelítse meg helyesen a történelmi kérdéseket, vegye komolyan ázsiai szomszédainak és a nemzetközi közösségnek a felhívásait az igazságtételre, és hagyjon fel provokatív cselekedeteivel, hallja meg az idők szavát!" - olvasható a közleményben.
A dél-koreai belügyminiszter "haladásellenesnek" nevezte japán hivatali kollégájának látogatását a Jaszukuni-szentélyben, és arra hivatkozott, hogy a japán politikusok rendszeres vizitjeit a helyen a nemzetközi közösség is bírálja. Legutóbb, decemberben Abe Sindzó japán miniszterelnök látogatott el a Jaszukuni-szentélybe.