Nem lett jó vége

Leváltották a minisztert egy SS-megemlékezés miatt

Felmentették tisztségéből Einars Cilinskis lett környezetvédelmi és regionális fejlesztési minisztert pénteken, mert a kormány döntése ellenére részt akar venni a második világháború alatt az SS soraiban harcoló lett veteránok megemlékezésén.

2014.03.14 22:45MTI

Laimdota Straujuma lett miniszterelnök azután mentette fel Cilinskist, a kormánykoalíciót alkotó nacionalista Nemzeti Szövetség tagját, hogy a politikus kormány többségi határozata ellenére is részt akar venni a lett SS-veteránok vasárnapi felvonulásán.

Cilinskis közölte, hogy menesztése ellenére is részt kíván venni a "Légió napja" elnevezésű rendezvényen. Úgy fogalmazott, "lett hazafiként" fog csatlakozni a menethez.

Straujuma és elődje, a tavaly novemberben lemondott Valdis Dombrovskis is valamennyi miniszterét arra kérte, hogy az ukrajnai helyzetre való tekintettel ne vegyenek részt a megemlékezésen.

Lettország az ott élő nagy számú orosz kisebbség miatt el kívánja kerülni a lehetséges provokációkat. Az orosz kisebbség tagjai közül sokan úgy tartják, hogy a felvonulás eltorzítja a történelmet, a nácizmust dicsőíti és megsérti a háború áldozatait. Sok lett azonban a lett függetlenségért harcoló hősöknek tekinti a veteránokat, akik közül sokakat kényszerrel soroztak be.

Néhány lett politikus attól tart, hogy a többségében oroszok lakta Krím félsziget megszállása után erősödni fog Moszkva nyomása a Balti államokra, ahol - mindenekelőtt az észt, illetve a lett fővárosban, Tallinnban és Rigában, valamint a keleti országrészeken - oroszok százezrei élnek.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.