Ma kiderül ki jut közelebb az elnöki poszthoz
New Hampshire sorsdöntő fontosságú az előválasztási küzdelemben
Az amerikai elnökjelöltek kiválasztását célzó rendezvények első fordulója, az iowai, helyi szintű jelölőgyűlések után kedden New Hampshire-ben tartják meg az első állami szintű előválasztásokat.
2008.01.08 07:37MTIAz elemzők nem győzik hangsúlyozni: az északkeleti New Hampshire Iowa után - ahol a választók a múlt héten először nyilvánítottak véleményt az elnökjelölt-aspiránsokról - sorsdöntő fontosságú az előválasztási küzdelemben. A kicsiny, 1,3 milliós népességű New Hampshire ismét a figyelem középpontjába kerül. Iowa után minden pályázó rögtön az új-angliai államba utazott, ahol még hétfőn is rendezvényről rendezvényre jártak, hogy oldalukra állítsák a választókat.
New Hampshire Iowához hasonlóan döntően fehér lakosságú, de sokkal nagyobb, 45 százalékos a függetlenek aránya. Elemzők egyetértenek abban, hogy a demokrata pályázók között Barack Obama szenátor és a republikánusok között Mike Huckabee volt arkansas-i kormányzó iowai győzelme azt jelenti, Amerika változást akar. Mindketten a jelenlegi washingtoni politizálási stílus ellenében foglalnak állást, a két nagy párt közötti árkok betemetéséről beszélnek. Obama korszakváltást, egy új fajta, a pártokon túlnyúló összefogást emleget, Huckabee pedig a republikánus jelöltek között egyedüliként a kiábrándult középosztály megsegítéséről beszél.
Az Iowa óta eltelt néhány nap leglátványosabb fejleménye az volt, hogy Obama váratlan győzelme után az afro-amerikai szenátor New Hampshire-ben átvette a vezetést pártbeli vetélytársa, Hillary Clinton New York-i szenátor előtt. A demokrata mezőnyt hónapok óta országosan vezető Clintonnak Iowában a kellemetlen harmadik hellyel kellett beérnie Obama és a szintén változást sürgető, valamint a nagyvállalati érdekpolitizálás visszaszorítását ígérő John Edwards volt észak-karolinai szenátor mögött. A USA Today/Gallup friss felmérése szerint Obama támogatottsága New Hampshire-ben 41 százalékos, Clintoné csak 28.
Clinton a CNN hírtelevízióban hétfőn közölte: nem adja fel, még sok előválasztási forduló lesz. A volt first lady azt reméli, "visszatér", ahogy azt férje, Bill Clinton tette az 1992-es előválasztások idején. A demokrata oldalon tehát kemény, elkeseredett küzdelem várható, Hillary Clinton - aki 35 éves politikusi tapasztalatára hivatkozva önmagát tartja a legalkalmasabbnak a demokrata jelöltség elnyerésére - államról államra harcolni fog.
Az egyik nyitott kérdés, hogy Obama csillagának emelkedésével vajon elpártol-e Clintontól jelentős fekete szavazóbázisa. Az a számítása eddig nem vált be, hogy a nők döntően őt támogatják szavazataikkal. A republikánus oldalon szintén nagy tétje van az első előválasztásoknak. Az Iowában vesztes, de a szombati wyomingi jelölőgyűléseken nyertes Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó végre előre akar törni, a felmérések azonban John McCain arizonai szenátor meggyőző előnyét mutatják.
A USA Today/Gallup szerint McCain 34 százalékkal vezet, őt követi Romney 30, Mike Huckabee 13 és Rudy Giuliani 8 százalékkal. Konzervatív elemzők McCain győzelmét valószínűsítik, aki a nyolc évvel ezelőtti előválasztásokon elért sikerét megismételve lendületet vehet New Hampshire-ben. A 71 éves McCain - aki győzelme esetén a legidősebb hivatalba lépő elnök lenne - patriotizmusát hangsúlyozza a kampányban.
A republikánus tábor vezető pályázóinak versengését az utóbbi napokban negatív kampány árnyékolta be: Romney két személyeskedő tévéreklámban McCain és Huckabee volt arkansas-i kormányzó teljesítményét támadta.
Konzervatív elemzők óvatosan megjegyzik: a republikánusok körében az utóbbi hónapokban országosan vezető Rudy Giuliani eltaktikázhatta magát. A volt New York-i polgármester kampányából teljesen kihagyta Iowát, és mivel keveset szerepelt a képernyőn, New Hampshire-ben visszaesett a támogatottsága. Giuliani elsősorban a január 29-i floridai előválasztáson várható győzelmére, valamint a február 5-i "megakeddre" alapozza stratégiáját. Ez utóbbi napon 23 államban rendeznek előválasztásokat és jelölőgyűléseket, és Giuliani olyan nagy államokban vezet, mint Kalifornia, New York és Illinois.