A Legfelsőbb Népi Gyűlés 687 tagja
"Választások" Észak-Koreában
Bár az eredmény nem kérdéses, sok mindent elárulhat a holnapi észak-koreai parlamenti választás.
2014.03.08 08:45MTIVasárnap parlamenti választásokat tartanak Észak-Koreában, ahol a szavazók előtt ugyan nem áll valós választási lehetőség, de a jelöltek személye sok mindent elárulhat a rezsim belső erőviszonyairól, és az urnák elé járulás kötelező mivolta miatt az esemény a lakosság ellenőrzése és a másként gondolkodók kiszűrése szempontjából is fontos a diktatúra vezetői számára.
A választáson a Legfelsőbb Népi Gyűlés 687 tagjáról kell szavazniuk az 17. életévüket betöltött észak-koreaiaknak. Ugyanakkor a választók előtt álló opciók igen szűkösek: elvileg csupán arról dönthetnek, hogy támogatják-e vagy nem a Demokratikus Front a Haza Egyesítéséért nevű kormánykoalíció - kvázi az észak-koreai Hazafias Népfront - jelöltjeit. Valójában azonban még erről sem: a választóknak a titkosrendőrség vigyázó szemei mellett kell kitölteniük a szavazólapot, és a nem szavazatokat külön urnába kell dobni, így a "másként gondolkodók" kiléte azonnal nyilvánvaló.
Márpedig a nemmel szavazás, illetve a választástól való távolmaradás komoly következményekkel járhat. "Úgy gondoltuk, hogy ha nem jelenünk meg a választáson, reakciósoknak nyilvánítanak és börtöntáborokba küldenek minket" - mondta Szeo Dzse Pjong, egy 45 éves észak-koreai dezertőr, aki szerint félelmében mindenki igennel szavaz a voksoláson.
Ezt a hivatalos adatok is alátámasztják: a legutóbbi, 2009-es voksoláson az észak-koreai választási bizottság szerint 99,98 százalékos volt a részvételi arány, és minden jelölt 100 százalékos támogatást kapott a hálás néptől.
A választásnak pedig már csak azért sincs tétje, mert a hivatalosan az ország legfőbb politikai szervének számító Legfelsőbb Népi Gyűlés felhatalmazása a gyakorlatban arra terjed ki, hogy egyhangúlag jóváhagyja a rezsim döntéseit. A döntéseket valójában Kim Dzsong Un ifjú diktátor és az ország szűk legfelső politikai-katonai hatalmi köre hozza.
"Tudomásom szerint soha egyetlen delegált sem szavazott egy törvénytervezet ellen" - mondta Andrei Lankov, a dél-koreai Kukmin Egyetem tanára.
Ennek ellenére mind a rezsimet kívülről figyelők, mind a hatalmi elit számára fontos esemény az ötévente megrendezésre kerülő választás.

Utóbbi számára a voksolás jelenti az egyik legfőbb eszközt a lakosság ellenőrzésére és a helyi szervek mobilizálási képességeinek tesztelésére. A választást követően a hatóságok tüzetesen utánajárnak a meg nem jelent személyeknek, hogy azok nem érintettek-e "gyanús tevékenységben", például nem szöktek-e át Kínába dolgozni, nem utaztak-e az országon belül engedély nélkül. A választás a disszidensek kiszűrése mellett egyúttal népszámlálásként is szolgál - mondta Michael Madden, egy Észak-Korea-figyelő hírportál szerkesztője.
A rezsim belső erőviszonyait figyelők számára a jelöltek összetétele a fő kérdés, ami többek között egy esetleges hatalmi eliten belüli generációs váltásról, illetve a politikai és a katonai vezetés közti egyensúlyról is árulkodhat. Elemzők elsősorban azt figyelik, hogy a 2011-ben hatalomra jutott Kim fiatal, hozzá lojális új tagokkal akarja-e feltölteni a népi gyűlést, vagy posztjukon maradhatnak-e az öreg rókák.
Sokak szerint a fő cél Kim számára továbbra is hatalmának konszolidációja, ezt jelzi az is, hogy decemberben kivégeztette a rezsim második legerősebb emberének számító Dzsang Szong Teket, aki nem mellesleg egyben nagynénjének férje is volt.
A választáson maga Kim is indul, a szimbolikus 111. szavazókörben, ami az Észak-Koreában kvázi szent helynek tartott Pektu-hegyet, az ország legmagasabb pontját is magában foglalja. Néhai apja, Kim Dzsong Il élete utolsó választásán a 333. körzetben indult 2009-ben.
A babonák szerint mind a 111-es, mind a 333-as szám szerencsét hoz. Ugyanakkor - ahogy a The Economist brit hetilap rámutatott - szerencsére Kimnek a múltbéli tapasztalatok alapján nem lesz szüksége.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06