Bosszú
Nem kaptak fizetést a palesztin elnök riválisához hű biztonságiak
Befagyasztotta az egyik vetélytársához hű biztonságiak fizetését Mahmúd Abbász palesztin elnök, ami tovább szíthatja a feszültséget a Fatah párt sorain belül.
2014.03.06 22:04MTI
Palesztin tisztségviselők szerint Abbász lépésének célja, hogy gyengítse egyik legfőbb riválisát, Mohammed Dahlánt. Utóbbi korábban a Fatah erős embere volt a Gázai övezetben, mielőtt azt az iszlamista Hamász mozgalom 2007-ben hatalmába kerítette. Dahlán jelenleg Dubajban él, de várhatóan visszatér a Fatah vezetőinek idénre tervezett újraválasztására. Szufján Abu Zajda, a Fatah forradalmi tanácsának tagja és korábbi, foglyok ügyeivel foglalkozó miniszter szerint kilencvennyolc olyan biztonsági tiszt fizetését fagyasztották be, akik a Hamász hatalomátvétele előtt Dahlán ellenőrzése alatt dolgoztak a földközi-tengeri enklávéban.
"Már egy hónappal ezelőtt tudtuk, hogy fel foglyák függeszteni a béreket. Miután a bankokat tegnap bezártak, világossá vált, hogy száz embert, száz családot fosztottak meg bevételétől" - mondta Zajda. Az ötvenkét éves Dahlán a Fatah "fiatal gárdájához" áll közel, amely komoly kihívások elé állítja a nyolcvanadik évében járó Abbász körüli régi elitet. Dahlán a közelmúltban nem hivatalos tárgyalásokat folytatott a Hamásszal.
Annak a lehetősége, hogy sikerülhet neki az iszlamisták és a Fatah közti viszonyok normalizálása felbőszítette az elnököt, aki ezt évek óta nem tudja elérni. A dubaji száműzetésben élő politikus évekig az Izraellel béketárgyalásokat folytató diplomáciai testület egyik legfontosabb tagja volt, s egy hónapja az izraeli sajtóban megjelent egy hír, miszerint Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő Abbász visszavonulására készülve követet küldött hozzá, amit azonban Dahlán egy nappal később cáfolt. Fatah-közeli források szerint Dahlán szoros kapcsolatokat épített ki az egyiptomi vezérkari főnökkel, Abdel-Fattáh esz-Szíszivel is, akit a nemzetközi közösség az észak-afrikai ország tényleges vezetőjének tart.
Dahlánt korábban a Fatah központi bizottsága egyebek mellett azzal vádolta, hogy megpróbálta kiszorítani Abbászt a hatalomból, majd különböző pénzügyi bűnvádak után 2011-ben azzal is meggyanúsították, hogy ő áll Jasszer Arafat néhai palesztin vezető állítólagos megmérgezése mögött.