Ukrán helyzet
Leváltották Viktor Janukovicsot
Az ukrán parlament szombati döntése szerint Viktor Janukovics nem képes ellátni feladatait, ezért elmozdította tisztségéből az államfőt, egyben választást írt ki május 25-re.
2014.02.22 16:24MTIElőzőleg a Harkivban tartózkodó Janukovics az 1930-as évek Németországához és a nácik hatalomra kerüléséhez hasonlította az Ukrajnában jelenleg tapasztalható helyzetet. Egy helyi televíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott, még mindig ő Ukrajna törvényes elnöke. Azt is közölte, hogy egyelőre az ország keleti felében marad.
Az ukrán parlament Olekszandar Turcsinovot, a törvényhozás újonnan megválasztott új elnökét bízta meg a kormány vezetésével egy új kabinet létrejöttéig, és határozatot fogadott el Julija Timosenko bebörtönzött miniszterelnök szabadlábra helyezéséről.
Olekszandar Turcsinov megválasztása utáni parlamenti beszédében a koalíciós kormány mihamarabbi létrejöttéért szállt síkra. "Azzal fordulok az összes képviselői frakcióhoz, csoporthoz, független képviselőhöz, hogy az alkotmány helyreállítása nyomán azonnal lássunk hozzá a koalíciós kormány megalakításához" - hangoztatta.
Előzőleg a parlament - amelynek ülésén a de jure kormányzó Régiók Pártja képviselőinek töredéke jelent meg - házelnökké választotta Turcsinovot.
A 49 éves politikust, aki a Haza Párt első elnökhelyettese, Julija Timosenko "jobb kezeként" tartják számon. Timosenko bebörtönzése után vette át a párt irányítását. Turcsinov 1993-ban Leonyid Kucsma akkori miniszterelnök tanácsadója volt, majd megalakította a Kucsmát elnöki hatalomhoz segítő Hromada (Gyűlés) nevű pártot. A politikus 1999-től politizált a Timosenko vezette Haza tömörülésben, 2005-ben fél éven át a belbiztonsági szolgálat főnöke, majd 2007-től 2010-ig miniszterelnök-helyettes volt.
Az ukrán parlament szombaton elfogadta a Timosenko szabadlábra helyezéséről szóló határozatot, amelyet 322 képviselő támogatott. Egy órára rá olyan hírek kaptak lábra a kijevi médiában, hogy a volt miniszterelnököt már szabadon is engedték, de a hír tévesnek bizonyult. Mindenesetre a nyilatkozatokból ítélve biztosnak tűnik, hogy Timosenkót hamarosan, akár már szombaton elengedik, rokonai már el is indultak Harkivba, illetve az Európai Parlament küldöttsége is elrepült Brüsszelből Kijevbe, hogy találkozzon vele.
Timosenkót 2011-ben ítélték hét év börtönbüntetésre az Oroszországgal kötött, Ukrajna számára előnytelen gázszerződés miatt, de az ellenzék és az Európai Unió is politikai indíttatásúnak minősítette az ítéletet.
A parlament Arszenyij Avakovot, az ellenzéki Haza párt képviselőjét, Timosenko egykori közeli munkatársát választotta az ország új belügyminiszterének. Az előző ügyvezető belügyminisztert, Vitalij Zaharcsenkót pénteken váltotta le az ukrán törvényhozás azzal az indokkal, hogy ő a felelős a tüntetők elleni brutális fellépésért és civilek haláláért. Sajtóértesülések szerint Zaharcsenko ezt követően Fehéroroszországba szökött.
A parlament szombaton felmentette Viktor Psonka főügyészt. A szavazás után Alekszandr Turcsinov közölte, hogy Psonka napok óta nem jelent meg a munkahelyén.
A törvényhozás a szakadár megnyilvánulások megengedhetetlenségéről szóló határozatot is elfogadott. Arszenyij Jacenyuk, az ellenzéki Haza párt frakcióvezetője a határozat elfogadását azzal hozta összefüggésbe, hogy az ukrán belbiztonsági szolgálat arról tájékoztatott, "egyes politikusok megpróbálják megteremteni a szakadár közhangulat táptalaját". Arra figyelmeztetett, hogy az ország szétesésére irányuló bármilyen kísérlet bűnténynek minősül.
A Viktor Janukovics oroszbarát ukrán elnök politikai "fellegvárának" tartott Harkivban közel 3400 megválasztott képviselő gyűlt össze a kormányzó párt délkelet-ukrajnai, krími és szevasztopoli szervezeteinek kongresszusán. Harkivban van Viktor Janukovics államfő is - közölte tanácsadója.
Harkiv megye vezetője, Mihail Dobkin fogadkozott, hogy nem az ország szétszakítása, hanem megőrzése érdekében gyűltek össze. A gyűlésen olyan határozatot fogadott el, amely kétségbe vonja a "terror közepette" elfogadott kijevi parlamenti döntések legitimitását. A Vadim Kolesznicsenko parlamenti képviselő által felolvasott határozat szerint "az elmúlt napok eseményei Ukrajna fővárosában, Kijevben a központi hatalmi szervek bénultságához és az ország destabilizálásához vezettek", az ellenzék pedig nem teljesítette a válság rendezését célzó pénteki megállapodást.