Janukovics kevesebb jogkört kap

Ukrajna visszatér a 2004-es alkotmányhoz

Törvényt fogadott el az ukrán parlament péntek délután a 2004-es alkotmányhoz való visszatérésről, ami bizonyos jogköröktől megfosztja Viktor Janukovics államfőt.

2014.02.21 16:41MTI
MTI, archív

A szűkebb elnöki jogköröket előíró korábbi alkotmányhoz való visszatérés része a válság megoldását célzó, Janukovics elnök és az ellenzéki vezetők által pénteken aláírt megállapodásnak.

A parlament ezt követően elfogadta azt a törvényt is, amely feltétel nélküli amnesztiát biztosít mindazok számára, akiket a kormányellenes tüntetésekkel kapcsolatban tartóztattak le. A 2004-es alkotmányhoz való visszatérésre 386-an szavazta a jelen lévő 397 képviselő közül (a parlament 450 tagú), ellenszavazat nem volt.

A változtatást a kormányzó Régiók Pártjának mind a 140 képviselője is megszavazta. Az ellenzék egyik fő követelése volt a kormány és a parlament szerepének erősítése és az államfő jogköreinek megkurtítása. Az amnesztiatörvényt hasonlóan nagy arányban szavazták meg, 372 képviselő támogatta a jogszabályt.

Az EU közvetítésével nyélbe ütött megállapodás alapján a következő lépésben szeptemberig alkotmányreformot kell kidolgozni. Orosz illetékesek azonnal bírálták a megállapodást, amelynek tervezetét az orosz közvetítő Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi ombudsmanja nem írta alá. Leonyid Szluckij, az orosz alsóház szovjet utódállamokkal foglalkozó bizottságának elnöke úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás a Nyugat érdekeit szolgálja, amelyek "el akarják szakítani Ukrajnát Oroszországtól".

A rendőri erőszak miatt felháborodott tüntetők sem mutatnak készséget arra, hogy elhagyják sátortáborukat a kijevi Függetlenség terén.

A megállapodás bejelentése után egymásután léptek a színpadra, és jelentették ki, hogy nem örülnek az alkunak, és nem azt kapták, amit szerettek volna. A parlamenten kívüli különféle ukrán nacionalista mozgalmakat tömörítő Jobb Szektor, amely aktív részese volt a rendőrséggel vívott véres összecsapásoknak, már be is jelentette, hogy nem fogadja el a megállapodást, és folytatja harcát "az országot kormányzó rezsim eltávolításáig".

A megállapodás létrejöttében oroszlánszerepet vállaló német, francia és lengyel külügyminiszter viszont közös nyilatkozatban méltatta pénteken "a szemben álló felek bátorságát és elszántságát". Frank-Walter Steinmeier, Laurent Fabius és Radoslaw Sikorski egyúttal az erőszak és mindenféle konfrontáció azonnali beszüntetésére hívtak fel.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.