Dühös tüntetők
Több ezren vették körbe a thaiföldi kormányfő átmeneti székhelyét
Több ezren vonultak Jinglak Sinavatra thaiföldi kormányfő átmeneti székhelye elé Bangkok északi részén, egy nappal azután, hogy rohamrendőrök és demonstrálók összecsapásaiban legkevesebb öt ember vesztette életét.
2014.02.19 13:09MTI
Sinavatra átmenetileg a védelmi minisztérium egyik épületébe tette át székhelyét, miután a kormányhivatal körüli heves tüntetések megakadályozták, hogy onnan folytassa munkáját.
"Bárhol legyen is, (...) utánamegyünk" - jelentette ki a lemondását követelő tüntetők vezetője, Szuthep Thaugszuban, s hozzátette, "erősítenünk kell támadásainkat Sinavatra üzletei és azok anyagi forrásai ellen".
A tüntetők három hónapja követelik Sinavatra távozását, akit azzal vádolnak, hogy bátyja, a 2006-ban államcsínnyel megbuktatott és száműzetésben élő Thakszin Sinavatra exkormányfő bábja.
A védelmi minisztériumi épületcsoport előtti demonstráció egyik fő szervezője felszólította a hadsereget, ne engedjék, hogy Sinavatra onnan folytathassa tevékenységét.
Utóbbi a biztonsági helyzet további eszkalációjának elkerülése végett szerdán távol maradt a létesítménytől. Tovább fokozta a feszültséget, hogy a thaiföldi korrupcióellenes bizottság kedden vádat emelt a miniszterelnök ellen egy rizstermelőknek nyújtott állami támogatási program miatt, amelynek keretében az állam a piaci árnál drágábban vásárolta fel a gabonát a termelőktől, amit aztán csak veszteséggel tudott továbbadni.
A középosztály haragját kiváltó program összeomlása miatt a Sinavatra támogatói táborának lényeges részét alkotó rizstermelők százezrei estek el bevételüktől és fordultak a kormány ellen. Kedden rohamrendőrök vonultak fel a város több pontján, hogy feloszlassák az ott gyülekező tömegeket.
Az akció által kiváltott fegyveres összecsapásokban öt ember lelte halálát, és mintegy hetvenen megsebesültek. Biztonsági források szerint ez volt a tavaly novemberben kezdődött kormányellenes megmozdulások eddigi legvéresebb napja. Eközben egy thaiföldi bíróság szerdán felszólította a kormányt, hogy ne használjon erőszakot a Sinavatra lemondását követelők ellen.
A polgári bíróság határozata szerint a kormányfő és a biztonsági parancsnokság központja nem hozhat olyan rendeleteket, amelyek a tüntetők jogait sértik.
A kabinet január 21-én rendkívüli állapotot hirdetett ki, miután demonstrálók bejelentették, hogy lezárják a főváros főbb csomópontjait, és elfoglalnak több kormányépületet. Egyelőre kérdéses, milyen hatással lesz a bírósági határozat a rendkívüli állapotra hivatkozó, több ellenzéki vezető ellen kiadott elfogatóparancsokra.