Hollande
A franciák népszavazást tartanak a török EU-csatlakozásról
Franciaország 2001-ben elfogadott egy törvényt, amely elismeri az örmények elleni népirtás tényét. A szabályozást követően Párizs többször is kísérletet tett arra, hogy olyan jogszabállyal egészítse ki ezt, amely bünteti a népirtás tagadását.
2014.01.27 19:56MTI
Franciaországban népszavazást tartanak majd arról, hogy csatlakozhat-e Törökország az Európai Unióhoz - közölte Francois Hollande francia elnök hétfőn, törökországi látogatásának első napján.
A francia elnök Abdullah Gül államfővel közösen tartott ankarai sajtótájékoztatón jelentette be mindezt.
Gül ugyanakkor kijelentette: azt várja Franciaországtól, hogy nem gördít majd politikai akadályokat a törökök EU-csatlakozása elé. Hollande elődje, Nicolas Sarkozy ellenezte Törökország tagjelölti státusát, s az esetleges török csatlakozás kérdése régóta nagy vitákat kelt Franciaországban. A török belépést minden tagállamnak jóvá kell majd hagynia.
Brüsszel 2013 októberben úgy döntött, hogy újraindítja a mintegy három éve megfeneklett csatlakozási tárgyalásokat Ankarával, és megnyitotta a regionális politikáról szóló tárgyalási fejezetet. Franciaország ugyancsak 2013 októberében megszüntette a fejezet megnyitására vonatkozó vétóját, ami enyhülést hozott a két ország viszonyában.
Az elvben 1999 óta EU-tagjelöltnek számító Törökországgal 2005-ben kezdődtek meg a tényleges csatlakozási tárgyalások, azóta azonban mindössze egy fejezetet - a tudományos kutatásról szólót - tudtak eredményesen lezárni.
Hollande egyébként hétfőn arra buzdította Törökországot, hogy végezze el az 1915-ben az Ottomán Birodalom által örmények százezrei ellen végrehajtott mészárlás megfelelő történelmi feldolgozását. "Az emlékezés mindig fájdalmas, viszont meg kell tenni" - mondta a francia elnök török kollégájának. A török kormány nem hajlandó népirtásnak minősíteni az 1915-ös eseményeket.
Franciaország 2001-ben elfogadott egy törvényt, amely elismeri az örmények elleni népirtás tényét. A szabályozást követően Párizs többször is kísérletet tett arra, hogy olyan jogszabállyal egészítse ki ezt, amely bünteti a népirtás tagadását.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06