Szír a szírnek farkasa

Otthon ölték egymást, Genfben egy asztalhoz ülnek

Lesz megoldás az eddig 130 ezer ember halálát követelő krízisre?

2014.01.24 19:55MTI
Aszad nem is a legrosszabb alternatíva?

Szombaton közvetlen tárgyalásokat fog folytatni a szíriai kormány és az ellenzék, miután mindkét fél elfogadta a 2012-es Genf-1 konferencián megfogalmazott elveket - jelentette be pénteken Lahdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja. A két fél között közvetítő Brahimi ezt azután közölte a szíriai polgárháború békés rendezését célzó Genf-2 békekonferencia helyszínén, hogy mindkét oldal képviselőivel tárgyalt a nap folyamán.

Az ellenzék közlése szerint az egyeztetések szombaton tíz órakor fognak megkezdődni az ENSZ genfi székházában. A tervek szerint a tárgyalások első szakasza a jövő hét végéig fog tartani, ezt követően néhány napra felfüggesztik a tanácskozást, majd a következő héten újra folytatják.

Az ENSZ-megbízott szerint a megbeszélések "reménykeltőek" voltak, az esetleges rendezés részleteiről azonban még nem esett szó. Hozzátette, hogy egyik delegáció sem fogja elhagyni a békeértekezletet a hétvégén.

Korábban a szíriai kormány képviselői azzal fenyegetőztek, hogy hazautaznak, mivel az ellenzék azt követelte Damaszkusztól, adja írásba, hogy elfogadja a Genf-1 konferencián - a szíriai felek távollétében - elfogadott, átmeneti nemzeti egységkormány létrehozását előirányzó nyilatkozat.

Brahimi ugyanakkor azt is elismerte, hogy a két fél továbbra sem ért egyet a szóban forgó nyilatkozat jelentését illetően, egyes pontokat "különböző módon értelmeznek", ezért "számítani kell zökkenőkre".

A békekonferencia és Bassár el-Aszad elnök ellen pénteken Szíria számos városában tüntettek, és a londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns civil szervezet szerint a kormánycsapatok Damaszkusz környékén és az északi Aleppó városában is bombázták az ellenzéki állásokat.

A közel három éve tartó polgárháborúban eddig mintegy 130 ezer ember vesztette életét. A 23 milliós országból 2,3 millióan menekültek külföldre, és 6,5 millióra tehető a belső menekültek száma. Szíria gazdasága tavaly és tavalyelőtt is 20 százalékosnál nagyobb recessziót mutatott, és az infláció mértéke 2011 óta meghaladta a 200 százalékot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.