A Haza párt színeiben jutott be
Lemondott képviselői mandátumáról a volt ukrán védelmi miniszter
Tiltakozásul az előző nap elfogadott törvények miatt lemondott parlamenti képviselői mandátumáról Anatolij Gricenko volt ukrán védelmi miniszter, aki az ellenzéki Haza (Batykivscsina) párt színeiben jutott be a legutóbbi választásokon a törvényhozásba.
2014.01.17 16:23MTIAz ismert ellenzéki politikus pénteken a Facebook közösségi portálon közölte döntését, azzal indokolva, hogy "Ukrajna és nem Észak-Korea parlamentjébe választották meg képviselőnek".
"Nem vagyok képes abban a parlamentben dolgozni, amely az általa elfogadott törvényekkel 45 millió állampolgár alapvető alkotmányos jogait sérti meg, és ahelyett, hogy erősítené a demokráciát és a jog felsőbbségét, diktatúrává változtatja az ukrán államot.
Ez elveimmel és értékrendemmel ellentétes" - szögezte le Gricenko, aki Viktor Juscsenko elnöksége alatt vezette a védelmi tárcát 2005-2007. között. A Haza frakció egyik vezető politikusa mellesleg a héten közölte, hogy kilép a képviselőcsoportból, mert az utóbbi időben nem tud hatással lenni a frakción belüli döntésekre.
Arszenyij Jacenyuk frakcióvezető felszólította, hogy ez esetben adja vissza képviselői mandátumát.
Volodimir Ribak házelnök pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy még nem kapta meg Gricenko beadványát mandátuma visszaadásáról. Előző nap a parlament az ellenzék blokádja és véres ütésváltások közepette az idei költségvetés mellett olyan jogszabályokat fogadott el, amelyek egyenesen a kijevi EU-párti és hatalomellenes tüntetők ellen irányulnak.
Egyebek között megtiltotta, hogy a demonstrálók sisakokat, maszkokat viseljenek, vagy bármivel eltakarják az arcukat, középületeket vonjanak blokád alá, engedély nélkül öt autónál nagyobb konvojban közlekedjenek, valamint büntetni rendelte a szélsőségesnek minősített cselekmények végrehajtását, illetve az azokra való felbujtást, a fasizmus bűntetteinek tagadását, továbbá egyszerűsítette a parlamenti képviselőkkel szembeni büntetőeljárás megindítását.
A felsorolt tilalmak megszegői akár több évnyi börtönbüntetéssel is sújthatók. A kormánypárti képviselők az előterjesztések zömét kézfelemeléssel szavazták meg, amit az ellenzék szabályellenesnek minősített.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió, illetve EU-tagállamok képviselői aggodalmukat fejezték ki az elfogadott törvényekkel szemben. Eközben kiengedték a kórházból Jurij Lucenko ellenzéki politikust, Julija Timosenko kormányának egykori belügyminiszterét, aki január 10-én szenvedett fejsérüléseket a rohamrendőrök és a tüntetők között kitört összecsapásban.
Első nyilatkozatában arra buzdította a Függetlenség terén tüntetőket, hogy szegjék meg a csütörtökön elfogadott törvényeket, és erővel lépjenek fel a hatalommal szemben, harcoljanak jogaik és szabadságuk védelmében.