Irak
Merénylet az ENSZ-főtitkár látogatásának idején
Autóba rejtett pokolgépek sora robbant az iraki fővárosban, Bagdadban, a merényletek legkevesebb 21 emberéletet követeltek. Az erőszakhullám időben egybeesik Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár bagdadi látogatásával.
2014.01.13 19:59MTIA legnagyobb pusztítást a főként síiták lakta, Bagdad keleti részén fekvő Saáb kerületben felrobbant pokolgép okozta, ahol egy kereskedőutcán legkevesebb tizenegyen meghaltak és huszonnyolcan megsebesültek.
A hétfőn Bagdadba látogató ENSZ-főtitkár eközben arra kérte az iraki vezetőket, hogy az utóbbi időben tapasztalható vérengzés "valódi okaira összpontosítsanak". Ban ezzel a fővárostól nyugatra fekvő, többnyire szunniták lakta Anbár tartományban zajló eseményekre utalt. A terület ellenőrzéséért folyamatosan harcolnak az al-Kaidához kötődő milíciák és a törzsi vezetőkkel szövetséges kormányerők.
A világszervezet vezető tisztségviselője hétfőn közös sajtótájékoztatót tartott Núri al-Máliki kormányfővel, ahol felkérte a miniszterelnököt, hogy kormánya függessze fel a kivégzéseket a közel-keleti országban. Ezt Máliki visszautasította.
"Arra ösztönöztem a miniszterelnököt és az iraki kormányt, hogy hirdessenek moratóriumot a halálbüntetésre" - mondta Ban. Válaszul az iraki kormányfő kifejtette, hogy az irakiak nem fogadnák el, ha gyilkosok maradnának életben, és megerősítette, hogy a halálbüntetést az ország alkotmánya és az iszlám is engedélyezi.
"Tiszteletben tartjuk az ENSZ döntéseit és az emberi jogokat, de nem gondoljuk, hogy tiszteletben kell tartani egy olyan ember jogait, aki embereket öl" - tette hozzá Máliki.
Jogvédő szervezetek és diplomaták ugyanakkor a bűnüldözési rendszer működésének elégtelenségeire mutattak rá. "Reális esélye van annak, hogy a halálbüntetésre ítélt személyek ártatlanok" - magyarázta nemrég Erin Evers, a Human Rights Watch (HRW) nevű szervezet munkatársa.
A kivégzések száma jelentősen nőtt 2013-ban, az országot sújtó erőszakos bűncselekmények rekordszintre emelkedésével párhuzamosan.
Az AFP francia hírügynökség úgy véli, hogy az április 30-án esedékes választások közeledtével a politikusok a biztonsági kérdések felé terelhetik az elégedetlen lakosság figyelmét, és még több halálraítéltet végezhetnek ki.
A hétfői bagdadi merényletet eddig senki nem vállalta magára, a támadás azonban beleillik az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez kötődő szunnita fegyveresek utóbbi hónapokban folytatott "hadjáratába", hogy aláássák Núri al-Máliki miniszterelnök síiták vezette kormányát.
Fegyveresek ugyancsak hétfőn megtámadtak egy ellenőrzőpontot is Bagdad déli részén, ahol három rendőrrel végeztek, négyet pedig megsebesítettek - közölték a hatóságok.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06