Thaiföld

A thai ellenzék vezetője "feladja", ha polgárháború lesz

"Ha polgárháború fenyeget, akkor feladom" - mondta vasárnap a thaiföldi kormány megdöntését követelő mozgalom vezetője, Szuthep Thaugszuban, de kizárt bármiféle megegyezést a kormánnyal.

2014.01.13 01:30MTI
MTI

A kormányt meneszteni akaró mozgalom azzal fenyegetőzik, hogy hétfőtől három hétre megbénítja Bangkokot: a thai főváros húsz legforgalmasabb kereszteződésén leállítja a forgalmat. Azt is tervezi, hogy ismét áramtalanítja a fontosabb kormányépületeket és a vizet is elzárja.

"Az emberek élete számomra drága. Ha valaki polgárháborúra uszít, akkor hazaküldöm az embereket" - mondta ugyanakkor a politikus egy interjúban.

A kormány vasárnap közölte, hogy 12 ezer rendőr felügyel Bangkokban hétfőn a rendre, továbbá 8 ezer katona a kormányépületekre. Száznegyven iskola zárva lesz. A kiskereskedők szerint akadnak ugyan olyan bangkokiak, akik élelmiszer-tartalékot vásárolnak, de pánik nincs.

Thaiföldön a több százezer fős tüntetések hetek óta tartanak és nem mentesek az erőszaktól, de eddig polgárháború nemigen fenyegetett. A demonstrációkon összesen nyolc ember vesztette életét, közülük kettő rendőr. Szombaton ugyanakkor Bangkok központjában heten megsebesültek, mert fegyveresek rálőttek a kormány ellen tüntetőkre.

A thai fővárosban vasárnap békésen folyt az élet.

A thaiföldi ellenzék hónapok óta követeli Jinglak Sinavatra kormányának azonnali távozását korrupcióval vádolva a kabinetet. A miniszterelnök hiába hirdetett meg február 2-ára parlamenti választást, az ellenzék ezt sem fogadja el, mert nincs esélye a győzelemre. A kormánypártnak jóval szélesebb a támogatottsága a népesség zömét adó szegény vidéki lakosság körében, az ellenzék - amelynek főként a középréteg a tábora - inkább csak Bangkokban bír jelentős tömegbázissal.

A február 2-i választás megtartása amúgy immár szinte kizárt. A thaiföldi választási bizottság pénteken hivatalosan arra kérte a kormányt, hogy halassza el, mert az új parlament nem lenne működőképes. Szombaton a választási bizottság egy tagja május 4-ét javasolta új időpontnak hangsúlyozva, hogy az alkotmány lehetőséget ad ekkora halasztásra, mert több választói körzetben - tüntetők miatt - nem tudták magukat regisztrálni a jelöltek. Az új parlament éppen ezért lenne határozatképtelen.

A thaiföldi ellenzék ideológiai magvának, a Demokrata Pártnak a választási bojkottja ellenére ötvennél több párt kampányol, soha ennyi szervezet még nem pályázott parlamenti helyekre.

Az ázsiai ország zavaros belpolitikai helyzete közben egyre inkább visszaveti kulcsfontosságú gazdasági ágazatát, az idegenforgalmat. Sok külföldi mondja le utazását, és emiatt csökken Thaiföld és a lakosság bevétele, ami idővel tovább élezheti a belpolitikai feszültséget.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.