Összefoglaló
Thaiföldi tüntetés: ez minden volt, csak az nem
Nem sikerült Thaiföldön a tüntetőknek elérniük vasárnapra kitűzött céljaikat: nem tudták elfoglalni sem a kormány székházát, sem a bangkoki rendőr-főkapitányságot, sem több minisztérium és tévécsatorna épületét.
2013.12.01 23:30MTI
A rendőrség mindezt ugyanakkor csak erő alkalmazásával tudta megakadályozni: könnygázgránátokkal, vízágyúkkal, gumilövedékekkel szorította vissza a kormányrezidenciánál a mintegy ezer tüntetőt. Ilyen fellépésre az egy hete tartó tömegdemonstrációk során még nem volt példa, bár arra sem, hogy a tüntetők kövekkel, vízzel töltött műanyagpalackokkal és egyéb tárgyakkal dobáljanak rohamrendőröket, mint az a kabinet székházának egyik bejáratánál történt. A rohamrendőrök betontömbök és szögesdrótkerítés fedezékében húzódtak meg.
A rendőrség országos központjánál hasonló összecsapás történt, ott is visszaverték a tüntetőket a rendőrök.
A rendőrség közlése szerint Bangkokban nyolc helyszínen mintegy 30 ezer tüntető gyűlt össze. Múlt vasárnap még több mint százezren vonultak az utcákra. A tüntetők számának csökkenése ellenére több nagyáruház elővigyázatosságból inkább zárva tartott.
A tüntetők legfőbb vezetője, Szuthep Thaugszuban - az előző kormány miniszterelnök-helyettese - vasárnap este azt mondta híveinek, hogy személyesen találkozott Jinglak Sinavatra miniszterelnökkel, akiről korábban elterjedt a hír, hogy külföldre távozott. Szuthep közlése szerint a találkozó a konfliktusban semleges katonaság védnöksége mellett történt. Az ellenzéki vezető nyomatékkal hangsúlyozta, hogy semmiképpen sem volt tárgyalás, a két fél álláspontjai nem közeledtek, a miniszterelnök megtagadta, hogy lemondjon egy kinevezett tanács javára.
Szuthep - aki pénteken még győzelmet ígért vasárnapra - azt mondta, hogy még két nap kell a győzelem eléréséhez. Már korábban arra szólította fel az összes thaiföldi közalkalmazottat, hogy hétfőre vegyen ki szabadságot.
A kormány részéről nem erősítették meg vasárnap estig, hogy Szuthep valóban találkozott a miniszterelnökkel. Jinglak nem mutatkozott nyilvánosan vasárnap.
A kormányellenes tüntetőket - az ellenzéki Demokrata Párthoz közelálló konzervatív polgárság és a szélsőséges királypárti csoportok heterogén táborát - az köti össze, hogy mélységes gyűlöletet éreznek a miniszterelnök bátyja, a falusi szegények szemében hős Thakszin Sinavatra korábbi kormányfővel szemben, akit azzal vádolnak, hogy valójában ő irányítja a kormányt, Jinglak csupán bátyja bábja.
A demonstrációkat egy törvénytervezet váltotta ki, amely amnesztiát adott volna a dubaji száműzetésben élő Thakszinnak, akit 2006-ban a hadsereg hasonló tömegtüntetések után távolított el a kormányfői székből, később pedig két év börtönre ítélték korrupció vádjával. A törvényjavaslatot azóta az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette, a kormány pedig visszavonta, de ez sem csillapította a tüntetők haragját.