Közel-keleti béketárgyalások

Segítség a tálibokkal való megbékéléshez

További segítséget ígért Afganisztánnak a tálibokkal való megbékélésben Navaz Sarif pakisztáni kormányfő szombaton Kabulban, ahol kereskedelmi és energiaügyi együttműködésről is tárgyalt Hamid Karzai afgán elnökkel.

2013.11.30 15:38MTI
Hamid Karzai afgán elnök (j) és Navaz Sarif pakisztáni miniszterelnök

Sarif elsősorban azt hangsúlyozta, hogy Iszlámábád segít majd újabb találkozókat tető alá hozni az afgán vezetés képviselői és a tálibok egyik Pakisztánban lévő volt vezetője, Abdul-Gani Baradar molla között.

Baradar mollát Sarif szerint szeptemberben szabadon engedték, és tíz nappal ezelőtt egy afgán küldöttség is járt nála, de afgán források szerint a találkozó sikertelen volt.

"Baradar mollát szabadon engedtük. Ma hosszasan tárgyaltunk erről a kérdésről (...) Bárkit küldenek (az afgánok), gondoskodni fogunk róla, hogy sor kerüljön a találkozóra" - közölte Sarif, aki hivatalba lépése óta először járt Afganisztánban. Karzai pedig arról beszélt, hogy együttműködve "Pakisztán és Afganisztán megmentik magukat a terrorizmustól és szélsőségektől".

Mindkét politikus nagyon röviden nyilatkozott a találkozó után, és egyikük sem fogadott kérdéseket.

Baradar molla - Omar molla tálib vezér volt helyettese - szerepét sokan kulcsfontosságúnak tartják a béketárgyalások újrakezdése szempontjából. A férfit Pakisztánban 2010-ben letartóztatták, de idén szeptemberben szabadlábra helyezték, bár továbbra is szigorú felügyelet alatt tartják.

Ugyanakkor afgán források szerint a tíz nappal ezelőtti találkozón semmiről sem tudtak vele tárgyalni, mivel olyan erősen be volt nyugtatózva, hogy beszélni sem tudott. Sokan azt is kétségbe vonják, hogy a molla egyáltalán hajlandó és képes szerepet játszani a békefolyamatban.

Kabul korábban többször kérte Iszlámábád segítségét a tálibokkal szemben, akiknek hátországát Pakisztán törzsi területei adják, és mindkét országban felkelést vezetnek a hatalommal szemben. A két ország kapcsolatai soha sem voltak felhőtlenek, és afgán vezetők gyakran azzal vádolták Pakisztánt, hogy az bújtatja és védelmezi a tálib vezetőket, ahelyett, hogy lecsapna rájuk.

Karzai és Sarif Kabulban szombaton a tálib kérdés mellett a két ország villamosenergia-hálózatainak összekötéséről is tárgyalt, ami fontos segítség lenne a folyamatos áramkimaradásokkal küzdő Pakisztán számára. Szó esett egy Türkmenisztánból induló, Afganisztánon és Pakisztánon keresztül Indiába vezető földgázvezeték megépítéséről is.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.