Szíria
Január 22-ére hívták össze a Genf-2 konferenciát
Jövő év január 22-ére hívta össze az Egyesült Nemzetek Szervezete a szíriai polgárháború lezárását célzó Genf-2 békekonferenciát.
2013.11.25 14:58MTI
A konferencia célja olyan politikai megoldás kialakítása lesz, amely "beteljesíti a szíriaiak jogos vágyát a szabadság és méltóság iránt, és biztosítja minden szíriai közösség biztonságát és védelmét" - jelentette be sajtóközleményében hétfőn Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szóvivője.
A konferenciát május óta próbálták tető alá hozni, de politikai és diplomáciai nehézségek miatt az időpontban csak most sikerült megállapodni. A helyzet rendezését sürgeti, hogy a 32 hónapja tartó polgárháború egyre véresebbé válik, és már legalább 120 ezer áldozata van. Elemzők és diplomaták kétségesnek tartják, hogy az értekezlet sikerre vezet.
Egyelőre nem tudni, hogy a szíriai kormányoldal és az ellenzék milyen formában fogja képviseltetni magát - ha egyáltalán - a konferencián, ahogy az sem, hogy sikerül-e egy asztalhoz ültetni a térség befolyásos, ellentétes oldalakon álló országait, főként Iránt és Szaúd-Arábiát.
A hétfői közlemény szerint a Genf-2 békekonferencián a cél a tavalyi, első genfi találkozón elfogadott béketerv életbe léptetése lesz. A 2012. június 30-án nagyhatalmak által a szíriai felek távollétében elfogadott szándéknyilatkozat szerint nemzeti egységkormányt kell felállítani az országban, ám annak konkrét összetételéről, résztvevőiről nem szól a dokumentum.
"A főtitkár elvárja a szíriai képviselőktől, hogy ennek teljes tudatában érkezzenek majd Genfbe" - áll az ENSZ mostani közleményében. A konferencia megrendezésén fáradozó országok diplomatái már korábban arra figyelmeztettek, hogy az értekezlet megtartását az időpont kiírása ellenére is megakadályozhatják a Szíriában folyó események, illetve esetleges politikai és diplomáciai nézeteltérések.
Az egyik gond a szíriai ellenzék széttagoltsága. A Szíriai Nemzeti Koalíció nevű ellenzéki ernyőszervezet ugyan kész megjelenni a tanácskozáson, de e szervezetet számos befolyásos iszlamista felkelőcsoport nem fogadja el képviselőjeként, ezért valós politikai befolyása igen mérsékelt. Emellett teljesíthetetlennek tűnik a koalíció azon követelése, hogy Aszad mondjon le posztjáról, a kormányoldal ugyanis részvétele feltételeként szabta, hogy az elnök sorsa nem lehet kérdéses.
Egyelőre még az sem biztos, hogy a szír elnök küld-e döntési jogkörrel felruházott delegációt Genfbe. Egy másik problémás pont, hogy miként lehetne az Oroszország mellett Aszad fő támogatójának számító Iránt, illetve a felkelők pártját fogó Szaúd-Arábiát egy asztalhoz ültetni. A helyzetre való befolyásuk miatt mindkét ország a szír polgárháború kulcsszereplője, ezért nélkülük vélhetően nem születhet békemegállapodás.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06