Pakisztánban

Emberöléssel vádolják a bin Ladent lebuktató orvost

Emberöléssel vádolták meg pénteken Pakisztánban azt az orvost, aki segített az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) Oszama bin Laden terroristavezér nyomára bukkanni.

2013.11.22 17:32MTI
Fotó: tribune.com

Sakil Afridit tavaly már 33 év börtönre ítélték államellenes összeesküvés vádjával, de idén augusztusban új eljárást rendeltek el az ügyben. Az új vád egy tizenéves fiú 2006-os halálával kapcsolatos.

A fiún Afridi vakbélműtétet hajtott végre Pakisztán egy törzsi területén, de a beteg később belehalt a szövődményekbe. Az ügyben a fiú anyja emelt panaszt a hatóságoknál. Szerinte Afridi nem rendelkezett sebészi képesítéssel, ezért nem volt felhatalmazása arra, hogy végrehajtsa a műtétet.

Az első tárgyalást decemberre írták ki - közölte Afridi ügyvédje pénteken. A pakisztáni orvos 2011-ben hamis oltási kampányt szervezett Abbotábádban, hogy DNS-elemzéshez szükséges mintákat gyűjtsön, és ennek segítségével Oszama bin Laden nyomára akadjon.

A DNS-es azonosítás nem járt sikerrel, viszont az orvos révén sikerült fényt deríteni a terroristavezér küldöncének hollétére, és a CIA őt követve jutott el bin Ladenhez. Bin Laden megölése után őrizetbe vették Afridit, és 2012 májusában 33 év börtönre ítélték, de hivatalosan nem a CIA-nak nyújtott segítségért, hanem egy szélsőséges iszlamista csoport segítéséért. Afridi tagadta a vádakat.

Idén arra hivatkozva rendeltek el új eljárást az ügyben, hogy az ítéletet kihirdető hivatalnok átlépte hatáskörét. Az orvos börtönben várja az újratárgyalást. Sokan úgy gondolják, hogy Pakisztán bosszúból akarja megbüntetni az orvost, amiért az az al-Kaida vezérének nyomára vezette az amerikaiakat.

A bin Laden elleni akció miatt Iszlámábád hevesen tiltakozott Washingtonnál. A pakisztáni kormány szerint az amerikaiak megsértették az ország szuverenitását azáltal, hogy az ottani hatóságok tájékoztatása - és beleegyezése - nélkül hajtották végre a terroristavezérrel végző titkos akciót.

Afridi ügye korábban feszültségeket keltett az amúgy is terhelt amerikai-pakisztáni kapcsolatokban. Washington igazságtalannak nevezte a tavalyi ítéletet, és amerikai kormányzati források azt mondták, az Egyesült Államok folyamatosan az orvos szabadon engedésén fáradozik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.